Jak ušetřit velké peníze za vytápění. Cena plynu už nebude nikoho zajímat

topení
Fotografie: Pixabay

Topit ve své domácnosti potřebuje každý, avšak s cenami v dnešní době to není tak jednoduché. Můžete ale snadno ušetřit díky těmto jednoduchým způsobům.

Ceny uhlí a plynu šly v poslední době bezesporu výrazně nahoru. To může být vzhledem k rychle se blížící topné sezóně docela znepokojivé. Naštěstí existuje několik snadných způsobů, jak snížit účty za vytápění. Kromě toho se vyplatí seznámit se s nabídkami souvisejícími s obnovitelnými zdroji tepla, které se v této finančně náročné době vyplatí. Čím tedy nahradit plyn a uhlí? 

Obnovitelné zdroje energie a tepla

Uhlí a plyn jsou poměrně neekologickou formou vytápění domácností. Vzhledem k situaci na východě jsou ceny obou komodit aktuálně velmi vysoké, a proto jsou pro mnoho lidí méně dostupné. Ceny se více než zdvojnásobily, což může být pro některé impulsem ke změně. Tyto zdroje šetří nejen vaši peněženku, ale také přírodu a planetu. Volba ekologických zdrojů energie sníží úroveň emisí CO2, ale také zlepší kvalitu ovzduší ve městech a vesnicích.

První možností je investovat do obnovitelných zdrojů energie, které vám pomohou vyrobit si elektřinu sami. Nejde o nic jiného než o fotovoltaický systém, jenž přináší měřitelné výhody. Solární panely, tepelné čerpadlo a zásobník energie v jednom učiní vaši domácnost plně energeticky nezávislou. Moderní řešení vám pomohou ušetřit spoustu peněz, přestože do nich musíte na začátku investovat. Po nějaké době se nám však tato částka se ziskem vrací a zároveň se budete starat o životní prostředí.

Jak ušetřit za vytápění

Prvním tipem je utěsnění oken a dveří. Kvalita okenního a dveřního truhlářství v budovách, především těch starších, nemusí být již nejlepší. Studený vzduch se do místností dostává přes opotřebované těsnění kolem dveří a oken. Chcete-li zkontrolovat, kde dochází k úniku, jednoduše přejeďte rukou po rámu okna, pak si kupte těsnění a přilepte ho k okraji rámu, kde se objevuje průvan. Můžete také využít služeb specialisty s termovizní kamerou. Toto zařízení vám přesně ukáže, kde jsou netěsnosti.

Fotografie: Pixabay

Než přijdou mrazy, vyplatí se také zkontrolovat technický stav všech svých topných zařízení. Nečistoty a usazeniny vzniklé při provozu zařízení mohou výrazně bránit přenosu tepla, snižovat účinnost kotle a zároveň zvyšovat spotřebu paliva. Četnost kontrol a údržby topných zařízení nejvíce závisí na druhu použitého paliva, jeho kvalitě, výkonu, místě instalace nebo způsobu provozu. Ať už se ptáte, jak ušetřit za plyn nebo jiné vytápění, platí, že efektivní topné zařízení a celá instalace bude fungovat ekonomičtěji, a tím nám vzniknou nižší náklady.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]