Po krtincích ani stopa. Není potřeba žádná chemie ani drastické metody

Fotografie: Depositphotos

Krtci kypří půdu, a tím ji zkvalitňují. Pokud se však na zahradě přemnoží, je to pro rostliny pohroma. Vyzkoušejte účinné metody, jak jim pobyt na vašem pozemku znepříjemnit tak, že půjdou o dům dál.

Krtci jsou malá hrabavá zvířata. Jsou to savci a většinu života tráví pod zemí, kde vyhrabávají nory a cestičky. Prozradí je kopečky hlíny, kterým říkáme krtince. Jsou to hmyzožravci, takže naštěstí neokusují kořeny našich rostlin. Svou podzemní aktivitou však ničí především trávníky a často se jim povede vykořenit i menší rostliny, které pak mohou uhynout.

Vyhněte se jedům

Jedna hromádka vedle druhé naši zahradu příliš nezdobí a není divu, že se chceme krtka rychle zbavit. Nemusíme hned používat pasti a jedy. Není to příliš humánní, navíc riskujeme, že děti nebo domácí mazlíčci se k těmto nástrahám dostanou. Nejdříve vyzkoušejte osvědčené metody, díky kterým se krtkům na vaší zahradě dařit nebude.

Fotografie: Freepik

Rostliny jako bariéra

Vysázením rostlin podél pozemku nebo záhonu je elegantním řešením jak krtčí aktivity omezit. Krtci se drží dále především od cibulovin. Zasaďte tedy vše, co roste z cibulky. Narcisy, mečíky, lilie nebo tulipány. Vyžaduje to sice čas i náklady, jakmile budete mít zasazeno, druhou sezonu už cibuloviny porostou s potřebou minimální péče.

Pokud chcete ochránit před krtkem pouze menší část pozemku nebo záhonku, můžete vykopat příkop. Musí být však aspoň metr hluboký. Příkop zasypte kameny nebo vyložte drátěným pletivem. Krtci se nepohybují tak hluboko pod zemí a bude to pro ně dostatečná překážka, aby se nedostali kam nechcete.

Posečte trávník

Krtek je klidumilovné zvíře. Nemá rád hluk a to můžeme využít v náš prospěch. Rozmístěte na zahradě sonické hroty. Zvuky, které vydávají, jsou krtkům opravdu nepříjemné. Na nás však nijak nepůsobí, proto nemusíte mít obavu je instalovat. V obchodě se zahradními potřebami jsou běžně k dostání. Je to celkem efektivní řešení, ale není úplně zadarmo.

Udržujte trávník posekaný a na záhonech nenechávejte plevel. Krtci se cítí v bezpečí, pokud je nad nimi vyšší porost. Navíc se pohybují tam, kde je hodně kořenů rostlin. Ne že by se jimi živili, ale právě tam se pohybuje nejvíce housenek a jiného hmyzu. Čím míň kořínků v záhonech, tím míň krtků. Trávník zbytečně nepřelévejte vodou, protože vlhko krtci milují.

Fotografie: Freepik

Ukliďte také hromady starého dřeva nebo organických zbytků. Všude tam, kde je velká koncentrace hmyzu bude i krtek. Pokud tyto metody nezaberou, můžete si připravit směs ricinového oleje a jaru v poměru 3 : 1. Jedna polévková lžíce se pak promíchá s litrem vody. Nalijte tuto směs do krtčích nor, jakmile se nějaká objeví.

Zdroj: Smithspestmanagement

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]