Za tablety do myčky už v obchodě ani korunu. Vyrobit si je doma zvládne každý a téměř zadarmo

Fotografie: Depositphotos

Domácí tablety do myčky lze vyrobit poměrně snadno a také levně. Tato přírodní receptura je vhodná pro ty domácnosti, kde se chtějí vyhnout chemikáliím.

Používat domácí tablety do myčky má dvě výhody. Zaprvé váš domácí produkt bude levný. A zadruhé nebudou vaše tablety škodit ani vám, ani následně životnímu prostředí. Vy sami si vyberete ingredience, které běžně používáte v kuchyni, například při vaření. Tak se vyhnete nebezpečí toxických látek, jež obsahují komerční čisticí a mycí prostředky pro domácnost.

Recept na domácí tablety do myčky

Z uvedeného množství přísad vytvoříte asi 40 tablet do myčky. Budete potřebovat:

 • 180 g jedlé sody – má odmašťovací schopnosti;
 • 180 g kyseliny citronové v prášku – změkčuje vodu a má antibakteriální účinky;
 • 90 g nerafinované a neupravené hrubé soli – může to být i epsomská sůl nebo sůl určená do myčky, píše web StrivingForSimple; sůl snižuje tvrdost vody;
 • 12 cl bílého octa – je to přírodní čistidlo;
 • 20 kapek citronového esenciálního oleje (ten přece krásně voní, a navíc má rovněž antibakteriální vlastnosti).

Dále budete potřebovat nějaké formičky, a to buď kovové tácky na led nebo silikonové formičky na drobné cukroví. Velikost formiček nesmí přesahovat velikost otvoru na vložení tablety v myčce, radí web RecettesPlat. Jinak byste museli tablety překrajovat. Však znáte velikost kupovaných tablet, tak jim ty svoje velikostně přizpůsobte.

Postup

 • Všechny suché ingredience smíchejte ve větší, například salátové míse.
 • Pak po kapkách přidávejte bílý ocet a opatrně míchejte. Tehdy směs začne trochu šumět – to je tím, jak zásaditá soda začne reagovat s kyselinou octovou.
 • Jakmile se ve směsi začnou vytvářet hrudky, přestaňte ocet přidávat.
 • Nyní přišel čas na přilití esenciálního oleje.
 • Hmota se mírně propojila. Tehdy ji rozdělte do připravených formiček.
 • Formičky s přípravkem dobře zabalte (třeba do alobalu) a uložte na suché a slunné místo. Tablety se totiž musí vysušit. Minimální doba sušení je 24 hodin.
 • Až budou tablety suché a ztuhlé, můžete je z formiček vyjmout.

Efektivnější praní prádla: Čistotu zajistí i správný druh pracího prostředku a jeho dávkování

Jak domácí tablety skladovat

Domácí tablety do myčky uchovávejte v suchém prostředí ve vzduchotěsné nádobě. Nejvhodnější jsou skleněné dózy, které dovnitř nepustí vlhkost. Kdyby tablety navlhly, stala by se z nich opět buď drobivá hmota, anebo by se začaly propojovat v jeden celek.

Až budete tablety používat, vždy vložte do přihrádky jen jednu. Pro vyšší odmašťovací účinek můžete přikápnout 2–3 kapky prostředku na nádobí. Rozhodně ale ne více! Přípravek by v myčce pěnil a pěna by se z nádobí pořádně neopláchla. Myčka by jí totiž zůstala plná. A jestli chcete mít sklenice hodně lesklé, přidejte do otvoru na leštidlo trošku octa. Domácí přípravek na mytí nádobí můžete nechat i v sypkém stavu a do zásobníku ho přidáte lžící. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás už dříve napsali, jak si vyrobit domácí prostředek pro čištění koupelny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*