Máte na zahradě krtky? Zbavte se jich snadno humánní cestou

Zbavte se krtků na vašem pozemku jednou provždy. Osvědčené rady a tipy vám je totiž pomohou účinně vyplašit, a zbaví vás tak starostí.

Krtci jsou drobná stvoření, která žijí pod zemí a živí se převážně žížalami a jiným hmyzem. Zní naprosto nevinně, váš pohled na ně se však změní poté, co se tyto potvůrky dostanou na vaši zahradu. Můžete se totiž připravit na celé metry odhrabané hlíny, dlouhé tunely přímo pod vašima nohama, nevzhledné hromádky zvané krtince a také na pomalu odumírající rostliny. Jak se tedy krtků zbavit rychle, účinně a pokud možno šetrně?

Když vaši zahradu navštíví krtek

Ačkoliv existuje mnoho zahrádkářů, kteří jsou vůči krtkům ohleduplní, stále je více těch, kteří s těmito podzemními tvory mají značný problém. Ono je totiž toto malé stvoření schopné za noc vykopat i 20 metrů hlíny, a dokonale vám tak zničit všechny vaše záhonky i překrásný trávníček. Pokud se vám navíc na pozemku usadí celá kolonie krtků, máte se na co těšit.

Taková krtčí rodinka totiž vytvoří tunely skrz naskrz celou zahradou a při své cestě za domovem budou kořeny vašich květin, stromů či plodin to poslední, na co budou hledět. Ty tak přijdou o pevnou půdu, ale i o živiny a možnost čerpání vláhy, a brzy si tak můžete všimnout, že postupně uvadají. Další nevýhodou jsou poté nevzhledné hromady hlíny, které jsou pro krtky typické.

Fotografie: Freepik

Jelikož se však pořád jedná o živého tvora, je jeho zabíjení zcela neetické a nevhodné. Lepší je tedy najít jiný způsob, jak krtky přinutit ke stěhování. Jedním z nich mohou být nejrůznější chemické postřiky a přípravky, které jsou k tomuto účelu stvořeny a pohodlně je seženete v obchodech. Tyto produkty jsou však většinou dosti toxické, a mohou tak uškodit rostlinám i vašemu zdraví. Zkuste se proto zaměřit na stejně účinné, ale mnohem šetrnější způsoby.

Zábrana přímo pod zemí

Jedním z nejlepších způsobů, jak se krtčí invazi zcela vyhnout, je prevence. Pro tu můžete použít například pletivo či suť, jež jednoduše umístíte pod svrchní vrstvu hlíny. U pletiva se doporučuje natažení zhruba 10 cm pod trávníkem a 30 cm pod záhonky. To bude krtkům bránit v tvorbě tunelů a zároveň nebudou nijak ovlivněny kořeny rostlin, které tak v poklidu mohou růst tam, kam se jim zachce.

Fotografie: Freepik

Naopak suť se doporučuje vkládat spíše pouze pod trávníky, jejichž kořenové systémy většinou nesahají příliš hluboko. V hloubce zhruba 60 cm tak tento materiál nebude ničemu (kromě krtků) vadit. Ti totiž nemají rádi skalnatější a kamenitější povrchy a ve své bezradnosti se raději přesunou někam jinam. Například k sousedům nebo přinejlepším někam na pole.

Odpuzení vibracemi a zvuky

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, krtek je tvor velmi citlivý na zvuk. Jelikož je totiž částečně slepý, spoléhá se kromě hmatu spíše na zvukové a vibrační vjemy. Pokud tedy do své zahrady umístíte vibrační odpuzovač, bude se jednat o zaručený způsob, který krtky účinně odežene někam daleko. Ty mají navíc podobný design jako klasická zahradní svítidla, takže to nebude ani působit tak špatně.

Tyto zvukové a vibrační odpuzovače se dají pohodlně koupit a poté stačí správné umístění co nejblíže místa, kde se krtci usídlili. Zvuky, které vydávají, jsou totiž speciálně zaměřené na tento druh zvířete, takže nebudou rušit vás, ani vaše domácí miláčky. Jako alternativu však můžete použít také obyčejnou plechovku, kterou umístíte na tyč zapíchnutou v zemi. Vítr poté plechovku rozpohybuje a ta bude vytvářet zvuky, které se přes vibrace přenesou až do země.

Vsaďte na přirozený pach

Dalším velmi citlivým smyslem u krtků je také čich. Stačí tedy vědět, které pachy jsou těmto tvorům nepříjemné, a máte z poloviny vyhráno. Konkrétně se jedná o přirozený lidský pach a také pach domácích miláčků. Stačí tedy nashromáždit například spadané vlasy či chlupy a umístit je do krtčích tunelů.

Fotografie: Freepik

Sami uvidíte, že do několika dnů nebudete o těchto obyvatelích zahrady vůbec vědět. Pokud vám však vlasy příliš nepadají a domácího miláčka nemáte, opět je možnost v obchodě koupit esenciální přípravky nebo balení zvířecích chlupů k tomuto účelu. Dalšími nepříjemnými pachy jsou pro krtky vůně ryb či citronu. Jako alternativu tedy můžete vyzkoušet i ty.

Aromatické rostliny

Když už jsme u toho, zůstaňme ještě chvilku u jejich citlivého čichu. Dalšími účinnými odpuzovači totiž mohou být také silně aromatické byliny, jako jsou bazalka, měsíček, česnek nebo rozmarýn. Stačí je tak jednoduše nasadit mezi řádky v záhonku nebo někam poblíž a jejich přirozené aroma se postará o zbytek.

Fotografie: Freepik

Tunelová past na krtky

Pokud jste však vyzkoušeli už snad vše a ty potvůrky se u vás jednoduše pořád drží, možná je načase radikálnější řešení. Tím může být například tunelová past, která se snadno zavede do již vytvořeného tunelu. Na obou stranách je tvořena padajícími dvířky, které se při pohybu krtka zaklapnou, a tak ho uvězní.

Fotografie: Pixabay

Většina těchto pastí je také vybavena speciálním majákem, který dá o polapeném zvířete okamžitě vědět. Tehdy se krtka doporučuje co nejrychleji vzít a odnést daleko za vaše obydlí. Musíte však jednat rychle, aby se zvíře nezranilo nebo příliš neunavilo snahou o vysvobození. V žádném případě však na něj příliš nesahejte a už vůbec ne bez rukavic či jiné ochrany rukou. Zvíře také zbytečně nevystavujte slunci ani nijak netrapte.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]