Hyzdí zahradu a narušují trávník: Krtkům a jejich krtincům vystaví stopku výsadba vhodných rostlin

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás nebaví neustále rozhrabávat nové a nové krtince, vysaďte na svou zahradu tyto rostliny. Jejich přítomnost zaručeně udrží krtky v dostatečné vzdálenosti.

Pokud vám pohled na upravený trávník kazí nevzhledné krtince nebo nacházíte okousané kořeny a hlízy rostlin, vyzkoušejte tento geniální trik. Vysaďte na svou zahradu tyto rostliny a vytvořte tak speciální přírodní bariéru, která udrží všechny krtky od vaší zahrady co nejdál. Nemusíte pořizovat pasti ani postřiky proti těmto drobným živočichům. Strategicky vysázejte na zahradu tyto rostliny a nechte je odvést všechnu práci.

Proč krtek na zahradě škodí

Přítomnost krtka v zahradě může mít určité výhody i nevýhody. Mezi dobré vlastnosti krtka patří, že se živí larvami hmyzu a drobnými obratlovci, kteří taktéž mohou vaší zahradě škodit. Navíc provzdušní a prokypří půdu a vytvořené hromádky můžete posbírat a využít k zasazení rostlin. Taková půda je plná kyslíku a živin. Na druhou stranu svými cestičkami ničí kořenový systém okrasných i užitkových rostlin a snižují úrodu pěstitele.

Jak krtky ze zahrady vypudit

Nejlepším způsobem, jak se s krtkem vypořádat, je vypudit ho z vaší zahrady. Vysazením těchto rostlin můžete prospět nejen sobě a celé zahradě, ale navíc se s krtky vypořádáte humánním a nenásilným způsobem. Nemusíte tato drobná stvoření nutně zabíjet. Vysaďte si na zahradu některou z těchto rostlin a zbavte se krtků jednou provždy.

Měsíček lékařský

Tato oblíbená rostlina je známá nejen svými velkými zářivě oranžovými květy, ale také svými vynikajícími léčivými vlastnostmi. Přítomností této rostliny můžete nejen ozdobit svou zahradu, ale její vůně zaručeně odpuzuje krtky i hraboše. Abyste se krtků zbavili, rozhodně si vysázejte tuto barevnou krásnou květinu, z níž můžete mít i spoustu dalšího užitku i vy.

krtek krtinec
Fotografie: Pixabay

Šachovnice, císařská koruna

Někdy je tato rostlina nazývaná též jako asijská lilie. Tato cibulovitá trvalka s květem ve tvaru zvonku může dokonale ozdobit váš záhon. Její vůně je pro krtky a hraboše naprosto nesnesitelná. Květy této rostliny však rostou převisle na dlouhých a štíhlých stoncích. Tato rostlina je mrazuvzdorná a vaši zahradu může zdobit po celý rok.

Bazalka

Pokud jste si také oblíbili chuť bazalky, můžete spojit příjemné s užitečným a vysadit tuto bylinu na vlastní zahradě. Takto budete mít čerstvé listy bazalky vždy po ruce a zároveň odradíte krtky od pobytu na vaší zahradě. Semena bazalky vysévejte do truhlíků na přelomu března a dubna a v květnu je přemístěte na venkovní záhony, aby vám ji mráz nespálil.

bazalka
Fotografie: Pixabay

Česnek

K odstrašení krtků česnekem můžete použít klasický česnek, ozdobný česnek nebo česnek medvědí. Jakýkoliv druh vysázejte na svůj záhon nebo libovolná místa ve své zahradě a nechte rostlinu odradit svým zápachem krtky i další hlodavce. Pokud krtek i přes přítomnost česnekových rostlin odmítá opustit vaši zahradu, smíchejte trochu prolisovaného česneku s ricinovým olejem a vložte tuto směs do vyhloubené krtčí díry.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]