Ať už bydlíte v rodinném domě nebo v paneláku, máte možnost si pěstovat mnoho rostlinek a mít svou vlastní úrodu. Příkladem může být citroník, který lze pěstovat na zahradě i na balkoně.
Pokud vás láká pěstování rostlinek, keřů a zahradničení, nemusíte se omezovat tím, že nemáte vlastní zahradu. Pěstovat různé rostliny/keře si totiž můžete i na balkoně. Jediné, co k tomu potřebujete, jsou znalosti o tom, které rostliny se k takovým účelům hodí. Mezi těmito rostlinami je i citronovník, jemuž se daří jak na zahradě, tak na balkoně.
Vlastní domácí plody
Není nic lepšího, než když si můžete pěstovat vlastní plody. Pokud si zajdete do obchodu a nakoupíte si ovoce a zeleninu, v mnoha případech je ještě nezralá nebo naopak zkažená. Dobrým důvodem, proč si doma pěstovat vlastní úrodu, je to, že sami moc dobře víte, čím jste rostliny hnojili a jak jste se o ně starali. Dalším dobrým důvodem pro pěstování vlastních plodin je jejich neustále se zvedající cena, ovoce a zelenina z obchodu vás tak mohou vyjít hodně draze.
Pěstování citrusů
Mnoho lidí žije v omylu, protože si myslí, že v České republice nelze pěstovat citrusy. I když se jim někde, kde jsou mnohem vyšší teploty, daří určitě lépe, i přes to si můžete vypěstovat na balkoně například citroník. Myslete však na to, že citroník se pěstuje primárně jako dekorační rostlina/stromek a jen málokdy se zadaří, že začne plodit. Můžete to ale zkusit, třeba budete mít štěstí.
Vhodné podmínky pro citroník
Citroník si můžete jako maličký zakoupit v prodejně s hobby zbožím nebo v zahradnictví. Lze ho pěstovat i od semínka, ale vhodnější variantou je koupit malý stromek. Abyste ho mohli pěstovat v domácích podmínkách, ujistěte se, že citroník má lehčí, humózní zeminu a půdní reakce by měla být neutrální nebo jen mírně kyselá.
Citroník pravidelně zavlažujte a během léta ho pravidelně zalévejte. Nikdy však nesmí stát ve vodě a teplota, která je pro něj ideální, je okolo 22 °C. V obchodě si nezapomeňte koupit také speciální hnojivo pro citrusy, jež je dobré používat během vegetace. Hnojivo pro citrusy by nemělo obsahovat vápník, ale naopak by mělo být plné železa. Jestliže použijete hodně hnojiva, začnou listy citroníku na okrajích hnědnout.
Aby byl citroník v dobré kondici
Pokud si chcete tento stromek udržet v dobré kondici, měli byste mu dopřát také čas na odpočinek během zimy. Citroník může růst po celý rok a během zimy ho umístěte do místnosti, kde je okolo 10 °C, ale i dostatek světla. Během zimy citroník čas od času roste, ale zalévat ho začněte, až bude opět v teplém prostředí.
Čemu předcházet
Při pěstování citroníku si můžete všimnout, že má mnoho květů, ale nakonec z nich nic nevyroste. Tento problém je způsoben nesprávnou péčí. Pokuste se tedy citroník během jarních a letních měsíců zalévat pravidelně, nevystavujte ho vysokým teplotám (hlídejte teplotu v místnosti nebo venku) a zajistěte mu dostatek světla.
Zdroj: GardeningKnowHow