Jak si jednoduše změřit orientační spotřebu elektřiny

Fotografie: Freepik

Chcete mít představu o tom, kolik elektřiny běžně spotřebujete? Kolik zaplatíte za jeden prací cyklus, nebo jak drahé je svícení žárovkami ve vašich svítidlech? V takovém případě se vám bude hodit následující jednoduchý návod, s jehož pomocí si snadno vypočítáte spotřebu elektřiny.

Kolik stojí svícení?

Elektrická energie je běžně nejvíce potřeba na svícení. Hlavně v zimních měsících jsou žárovky rozsvícené větší počet hodin, takže je dobré vědět, kolik takové světlo vlastně stojí. Pokud ještě nemáte LED žárovky, rozhodně si je pořiďte a staré vyhoďte, protože jsou mnohem méně účinné a jejich provoz je až několikanásobně dražší. Výpočet spotřeby elektřiny na svícení zvládnete pomocí jednoduchého vzorečku. Stačí vynásobit příkon žárovky počtem hodin svícení. Výsledkem jsou watthodiny, se kterými již můžete pracovat pro výpočet spotřeby elektřiny. Stačí vědět, jakou máte jednotkovou cenu.

Spočítejte si cenu za jeden prací cyklus nebo provoz počítače

U běžných spotřebičů je také uveden příkon, takže výpočet můžete rovněž zvládnout díky informacím uvedeným na štítku. Pokud ale chcete přesnější výsledek, pořiďte si wattmetr. Zvládne měřit aktuální spotřebu elektřiny, ale i její vývoj v čase. Po správném nastavení může rovnou ukazovat cenu za jeden cyklus v pračce, myčce či při používání jiného přístroje.

Pořízení novějších spotřebičů se mnohdy vyplatí

Jakmile si uděláte orientační výpočty toho, kolik elektřiny pro jednotlivé úkony a provoz vašich spotřebičů vlastně potřebujete, možná nakonec zjistíte, že je na čase pořídit si novější věci. Obecně jsou totiž moderní spotřebiče stále více efektivní, což znamená, že na dané úkony spotřebují méně elektřiny. A to je v dnešních rostoucích cenách energií velmi žádoucí. Po několika měsících či letech se vám tato investice jistě vyplatí.