Množení muškátů nebylo nikdy jednodušší. O této fintě ví jen hrstka lidí

Fotografie: Depositphotos

Léto se obecně nese ve znamení květin. A ponejvíce právě muškátů, které se snadno pěstují a se správným postupem i snadno množí.

Muškáty či vznešeně pelargonie už dávno nejsou symbolem jenom vesnických oken. Záplavu těchto drobnokvětých rostlin můžeme vidět i ve městech. A protože muškáty vypadají lépe ve větším počtu, rozmnožte si je do bohaté nádhery.

Květina z horkého kontinentu

Původem jsou z jižní Afriky, mají nespočet kultivarů mnoha barev a obecně jsou velmi odolné. Ne, řeč není o exotických orchidejích, ale o „obyčejných“ muškátech. Květinách, které v létě najdete na každém druhém českém parapetu. Kromě Čechů je mají raději snad už jen Švýcaři, kteří muškáty povýšili na svou národní květinu, jak informuje portál Pelargonium-for-europe.

Zpět ale do naší rodné kotliny. Pelargonie či jednoduše muškáty jsou jednoleté vytrvalé rostliny, které slouží především k estetickým účelům. Málokdo už ale ví, že některé druhy jsou velmi chutné, mají léčivé účinky, nebo dokonce fungují jako odpuzovač hmyzu. Mít muškáty na oknech je zkrátka výhra po každé stránce. A i když lze muškáty zazimovat, jak jsme radili na BydlímeÚtulně, na jaře můžete zjistit, že přeživších květin nemáte tolik, kolik byste si přáli.

Nádherně kvetoucí a zdravé orchideje zajistí náležitá péče. Díky tomuto triku si poradí i začátečník

Čas řízkování je tady

Množení muškátů pomocí řízků není nic složitého, je však nutné to udělat správně. V prvé řadě si tedy připravte odličovací tampónek, který umístěte na dno sklenice. Do té nalijte vodu tak, aby byl tampónek pod hladinou. Řízek z muškátu odřízněte čistým nožem a umístěte do nádoby. Pro rychlejší vytváření kořínků radí portál Cpykami použít trochu hnojiva.

rozkvetlé muškáty
Fotografie: Freepik

Správná chvíle na přesazení muškátu do zeminy přichází po dvou týdnech. Vhodné jsou pro tento účel malé květináče nebo třeba lahvičky či kelímky. Do zvolené nádoby dejte výživnou rašelinu. Tu obohaťte hnojivem s obsahem fosforu. Mladé muškáty opatrně do zeminy upěchujte. Zalévejte je pravidelně čistou vodou, do které můžete pro urychlení procesu nakapat trochu stimulantů podporujících tvorbu kořenového systému.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*