Levný pomocník na čištění roštu trouby: Syrová brambora je noční můrou usazených nečistot

Fotografie: BydlímeÚtulně

Drhnutí trouby může být náročná a zdlouhavá práce, než odstraníte všechny mastné usazeniny a připálené zbytky jídla. Díky tomuto triku může být rošt trouby opět dokonale čistý.

Brambory nejsou jen lahodnou přílohou, využít je můžete také při úklidu domácnosti. Škrob, který brambory obsahují, má dokonalé čisticí vlastnosti. Dokáže vás účinně zbavit vodního kamene, a navíc si poradí i s mastnotou a dalšími nečistotami na roštu z trouby. Nemusíte utrácet peníze za drahé čisticí prostředky plné chemie. Využíváním přírodních produktů k úklidu domácnosti nejen ušetříte své peníze, ale ocení to také vaše zdraví i životní prostředí. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a vyčistěte rošt pomocí brambor.

Čištění roštu pomocí brambor

Díky tomuto jednoduchému triku dokážete snadno a rychle odstranit veškeré nečistoty připečené k roštu trouby. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je syrová brambora, olivový olej, vinný ocet a sůl. Brambory obsahují škrob, který má spoustu čisticích vlastností a dokáže také účinně vyleštit kov. Mimo to slouží jako dokonalé odmašťovadlo i odstraňovač vodního kamene.

Jak rošt bramborou vyčistit

Nejprve si připravte pracovní plochu, kde budete rošt čistit. Na stůl nebo pracovní desku umístěte noviny nebo starý ručník, kam může odkapávat špína z roštu. Následně rošt z trouby vyjměte a umístěte na pracovní plochu. V míse smíchejte olivový olej s bílým octem a tuto směs naneste na povrch roštu. Následně ho posypte solí a rozkrojte bramboru napůl. Polovinou brambory vyčistěte z roštu veškeré nečistoty a nakonec vše umyjte běžným mycím prostředkem na nádobí. Váš rošt bude opět dokonale čistý.

trouba očista
Fotografie: Pixabay

Další tipy, jak využít brambory k úklidu

Brambory můžete využít také k vyleštění všech kovových a nerezových předmětů. Škrob v nich dokáže odstranit veškeré nečistoty i stropy mastnoty a rezu. Brambory jsou skvělým pomocníkem při čištění hrnců, pánví, dřezu i vodovodních baterií. Z pánve můžete připálenou mastnotu snadno odstranit tím, že do ní nasypete hrubozrnnou sůl a krouživými pohyby pomocí brambory ji vydrhnete. Nakonec povrch opláchněte vodou a vysušte.

Stříbrné nebo měděné příbory můžete vyčistit tak, že k jejich čištění použijete vodu z uvařených brambor. Jakmile voda vychladne, položte příbory do vody a nechte je 30 minut odmočit. Nakonec příbory opláchněte pod proudem čisté vody a osušte měkkým hadříkem. Vodu z uvařených brambor můžete využít také při mytí podlah. Nahradíte tím běžně používané čisticí prostředky. Podlahu vychladlou vodou z uvařených brambor vytřete a pak ji umyjte ještě čistou vodou. Výsledkem bude zářivě čistý povrch.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]