Vhodné uskladnění prodlouží česneku život o několik měsíců. Zjistěte, jak na to krok za krokem, a užívejte si ho i v březnu.
Jestliže vlastníte zahradu, nebo máte vhodné podmínky na balkoně, můžete se rozhodnout pro pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Jedním z oblíbených druhů zeleniny, kterému propadá čím dál více pěstitelů, je česnek. Za 16–36 týdnů po výsadbě (v závislosti na zvolené odrůdě a aktuálních podmínkách) ho můžete začít sklízet. S prvními výpěstky nicméně nepřichází pouze radost z plodů vlastní práce, ale také starost s jejich uskladněním. Zjistěte, jak je uchováte čerstvé a voňavé až do jara.
Klíčovým předpokladem je včasná sklizeň
Přijde-li čas na sklízení česneku, mnozí zahrádkáři s ní zbytečně otálejí. Příčinou může být strach, že ho ze země vytáhnou nedozrálý. Ovšem je to právě jeho včasná sklizeň, která je zásadním předpokladem pro to, aby vám palice oblíbené zeleniny vydržely až do jara. Přezrálý česnek se špatně vyndává z půdy, rozpadá se a také postrádá většinu své charakteristické chuti a vůně. Podle odborníků je tím správným obdobím, kdy byste ho měli sklidit, časový úsek od konce června do poloviny srpna.
Spolehlivým poznávacím znakem jsou květní stvol a nať rostliny. U odrůd česneku zvaných paličák pozorujte květní stvol. V momentě, kdy se začne narovnávat, je čas ho sklidit. U odrůd zvaných nepaličák pozorujte nať. Když je alespoň zpola žlutá a má seschlé konečky, česnek je připravený. Sklizeň si naplánujte na suché a teplé dny – vyvarujte se vyndávání česneku po dešti. Mokrá půda by se na rostlinu nalepila a způsobila by její pomalé vysychání, které by mohlo vyústit v rozvoj plísňových onemocnění.
Zásady správného skladování
Sklizený česnek před samotným uschováním do spíže nejprve vysušte. Jednotlivé palice vyskládejte na bednu, která má dostatek otvorů, aby bylo zajištěno optimální větrání. Teplota v místnosti, kde ho sušíte, by se měla pohybovat okolo 25 °C, aby zelenina dostatečně rychle vysychala. Dbejte rovněž na to, aby bylo v místnosti temno, respektive aby nebyl sušený česnek vystaven napospas nemilosrdným slunečním paprskům. V takovém případě by se mohl spálit a znehodnotit.
Sušením v nevhodných podmínkách riskujete u česneku rozvoj plísní a hniloby, která může napadnout (potlučené, poškozené i zcela zdravé) palice zvenčí i zevnitř, kde ji nemusíte včas odhalit. V uvedených podmínkách sušte zeleninu asi týden. Poté ji svažte do svazků, nebo zapleťte do věnce a vyvěste do průvanu (opět na stinné a suché místo). Takto ji můžete skladovat i déle než půl roku. Alternativou je zakrácení natě asi 5 cm nad palicí a uskladnění v bedně či krabici.
Zdroj: GardeningKnowHow