Cibuli je třeba během zimy vhodně skladovat. Ocení i chlad a suchý písek

Fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / Attribution 3.0 us

Cibuli si pěstuje mnoho zahrádkářů, jelikož je oblíbenou surovinou v kuchyni. Aby vám její zásoby vydržely dlouhé měsíce, je třeba dodržet pár zásad.

Při krájení pláčete a dech po ní také zrovna nevoní, přesto je cibule jednou z nejpotřebnějších plodin při vaření. Často sice hraje druhé housle, ale jídlo bez ní je prostě mdlé. Uložte si ji proto na zimu správně, aby vám co nejdéle vydržela.

Cib, cib, cibulenka…

Cibule kuchyňská patří mezi oblíbené plodiny už od starověku. Její využití je velmi široké, zvládne totiž nejen dochutit pokrmy, ale také opatruje zdraví. Jak uvádí portál Healthline, její pravidelná konzumace zlepšuje stav srdce, reguluje krevní cukr, dokonce zvyšuje hustotu kostí a eliminuje riziko rozvoje rakovinných onemocnění. Tato obvykle dvouletá rostlina také obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, jako jsou vitamín C či fosfor.

Pokud jste v sezóně vyzkoušeli naše doporučení na hnojivo z banánových slupek, jak jsme popisovali na BydlímeÚtulně, potom máte určitě velkou zásobu této plodiny. Víte ale, jak cibuli uchovat, aby dlouho vydržela? Aby vám cibule neshnila během několika málo týdnů, je potřeba ji nejdříve na uskladnění připravit a poté jí poskytnout vhodné podmínky.

Celý život skladujete chleba špatně. Kvůli těmto chybám riskujete své zdraví a chléb se poté nedá jíst

Chlad a sucho nejsou všechno

Cibule patří společně s bramborami mezi nejpoužívanější suroviny při vaření. I přesto, že je tedy dostupná během celého roku, není od věci zajistit si, že ji budete mít vždycky při ruce. S tím pomůže správné uskladnění, jak radí portál Smakosze. Postupujte přitom následovně:

  • Cibuli očistěte od zeminy a její kořeny zastřihněte na pouhý centimetr délky.
  • Před samotným uložením nechte cibuli asi dva až tři týdny proschnout na vzdušném místě. Slunce se však vyvarujte.
Žlutá cibule na hnojivo
Fotografie: Freepik
  • Na skladování použijte bedýnku nebo krabici. Určitě ji nedávejte do igelitové tašky nebo pytlíku – tam by se mohla zapařit.
  • Pokud chcete, aby vám cibule vydržela až do jara, zasypte ji suchým pískem. Ten se postará o zakonzervování a z plodiny vytáhne přebytečnou vlhkost.
  • V místnosti, kam cibuli uložíte, by mělo být nejlépe mezi nulou až pěti stupni nad nulou.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*