Pěstovat rajčata není žádná věda, pokud víte, co a jak. Někdy je ale třeba růst a zrání rajčat trochu „popohnat“. Naštěstí ale existuje způsob, jak to provést.
Péče o jakýkoliv druh zeleniny má své určité zásady, na které je důležité dbát. A to obzvlášť v deštivém a chladném počasí, kdy mnoho zeleninových rostlin přestane růst a vyvíjet se, a v důsledku toho po dlouhou dobu nenese žádné plody. Chcete-li bezpečně urychlit zrání rajčat, okurek, paprik a lilků bez ztráty chuti a vůně, vyrobte si účinný a snadno aplikovatelný roztok.
Výroba roztoku
Pokud pěstujete na zahrádce rajčata nebo jakoukoliv jinou zeleninu, víte, jak péče o ně ve špatné dny může být složitá a únavná. Když se ale zrání pozastaví, je třeba zakročit a rostlinám v takovém případě lehce dopomoci. Existuje hned několik možností, jak to provést, a záleží jen na vás, jakou metodu zvolíte. Můžete zvolit možnost chemických přípravků, nebo si speciální roztok můžete připravit sami doma.
Na výrobu účinného roztoku na zeleninu budete potřebovat vodu a jakýkoliv biostimulant určený pro rostliny. Vezměte 1 ml biostimulantu a zřeďte ho v 1 litru vody. Ošetřete roztokem pouze plody nebo celou rostlinu. Biostimulant je bezpečný, nezanechává na rostlině popáleniny, nemění chuť ani vůni pěstovaných plodů. Pamatujte však, že není kompatibilní s alkalickými přípravky (např. popel, mýdlo na prádlo).
Péče o rajčata
Péče o tyto chutné plody není žádná věda, stačí znát pár základních pravidel. Prvním pravidlem je správné zavlažování rostlin. Rajčata jsou rostliny, jež potřebují neustálý přísun vody, a je důležité jim ho zajistit. Pokud zaléváte rostliny ručně, vyplatí se je zalévat nejlépe 2x denně, a to ráno a večer. Aby ale rostliny prospívaly a byly v ideální kondici, je třeba jim také zajistit potřebné živiny. Rajčata totiž potřebují značné množství draslíku, dusíku a fosforu. To rostlinu nejen posiluje, ale také ji to chrání proti houbovým a jiný chorobám, které rostliny mohou postihnout.
Jak jistě víte, rajčata potřebují dobrou opěru, aby se nezlomila. A to obzvláště tehdy, když rostlina plodí a její plody jsou poměrně těžké, i ty by totiž mohly napomoci zlomení. Proto zvolte vhodnou opěru, postačí i obyčejné dřevěné laťky. Kromě toho, že je třeba zajistit všechny tyto důležité aspekty, neměly byste zapomínat ani na to, že i přes dobrou a kvalitní péči mohou rostliny napadnout nemoci, hmyz nebo plíseň. Proto rostliny kontrolujte a pokud na náznaky něčeho takového narazíte, okamžitě jednejte.
Zdroj: Gardenersworld