Jak správně pečovat o matraci v 6 jednoduchých krocích, abyste dosáhli kvalitního spánku

Člověk téměř třetinu svého života stráví v posteli, proto je nanejvýš důležité o ni správně pečovat. Někteří z vás možná matraci čistí pravidelně, ale najdou se tací, co to moc neřeší. Mít čistou a udržovanou matraci znamená dát sbohem prachu a roztočům.

Nicméně nejde jen o prach jako takový, ale i odumřelé kožní buňky, které tvoří největší část tohoto prachu, dále pak pot a jiné nečistoty, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví – alergie, ekzémy apod. V případě, že máte domácího mazlíčka, který má povoleno lézt za vámi do postele je pravidelná údržba matrace nutností.

Ochranný obal na matraci

Již při pořízení nové matrace je vhodné koupit si minimálně dvě ochranná pouzdra. Když jedno sundáváte a budete prát, měli byste mít po ruce náhradní. Obal nejenže chrání samotnou matraci, ale umožňuje vám udržovat postel v čistotě. Jak často prát tento ochranný obal je individuální, nicméně minimálně jednou měsíčně by výměna proběhnout měla.

Převlékání ložního prádla

Převlékání ložního prádla se doporučuje jednou za týden. V tuto dobu je vhodné matraci nejdříve vyluxovat. Důkladnou péči věnujte místům se záhyby. Luxování provádějte všemi směry a pomalými tahy. Je-li matrace lehká, zvedněte ji a vyluxujte z obou stran a vyčistěte i místo pod ní – tedy rošt.

Jedlá soda

Jednou měsíčně se doporučuje matraci vyluxovat a poprášit jedlou sodou, která má čistící i desinfekční schopnosti a likviduje roztoče. Sodu nechte působit 20 až 30 minut, poté důkladně vyluxujte.

Nechte matraci dýchat

Při převlékání postele nedávejte ihned čisté ložní prádlo. Otevřete okno a nechte matraci vyvětrat – ideální je na to i zima. Protože jestli roztoči něco nesnáší, pak je to zima. V létě můžete (máte-li možnost) matraci vynést ven na sluníčko, které dokáže zázraky a vybělí i zašlá místa.

Parní mop

Pokud máte doma parní mop, je vhodné čas od času pustit na matraci horkou páru, která zabíjí bakterie, viry i roztoče. Jakmile matraci vyčistíte parním mopem, nechte ji minimálně dvě hodiny větrat.

Postel nestelte hned

Víme, že pilná hospodyňka ustele hned, jakmile ráno vstane. Nicméně matraci mnohem víc svědčí, když polštáře a peřiny dáte bokem a matraci necháte volně. Člověk se během noci potí, i když vám se to tak nezdá, ale matrace absorbuje vlhkost těla. Nechte ji prostě vyvětrat, ustelte až později.

Obrázek: pixabay.com