K dobrému dojmu z čistých oken patří i úhledné záclony. Čisticí postupy babiček se předávají po generace

Fotografie: Depositphotos

Naše babičky neměly přístup k moderním čisticím prostředkům, přesto byly jejich záclony sněhově bílé. Zjistěte, jaké metody k jejich bělení používaly.

Domácí bělení záclon pomocí triků, které používaly již babičky, vám pomůže bezpečným a účinným způsobem rozzářit a osvěžit zašlé záclony. Pokud je neměníte opravdu velmi často, nejspíše se nevyhnete tomu, že po jejich sundání je v nich usazený prach. Mohou být však i zašedlé a zažloutlé kvůli kuchyňským výparům nebo cigaretovému kouři. Podívejte se, jak si tímto problémem poradily dřívější generace.

Čistidla vyzkoušejte na malém kousku tkaniny

Než začnete s jakoukoliv metodou, ujistěte se, že vaše záclony lze bezpečně vybělit. Podívejte se na štítek pro péči o látku, kde najdete konkrétní pokyny k čištění nebo varování. Některé látky, jako je hedvábí a vlna, by se neměly bělit. Vždy také vyzkoušejte používané čistidlo na malém kousku záclony, abyste se skutečně přesvědčili o nepoškození tkaniny.

Nejprve ze záclon vždy odstraňte všechen prach a nečistoty – jemně záclony protřepejte. Můžete je také očistit měkkým kartáčkem, nebo je vysát pomocí kartáčového nástavce. Při samotném praní záclon zvolte program na syntetiku a perte jen na 40 °C. Zároveň zvolte i co nejnižší otáčky na ždímání, pokud nejsou v programu již přednastavené. Umělá vlákna záclon se mohou při vysokých otáčkách polámat.

Metoda s citrónem a sluncem

Pokud měníte záclony v letním obdobím, využijte sluneční paprsky, které mají skvělé bělící účinky. Naplňte velké umyvadlo nebo vanu vlažnou vodou. Přidejte do ní 1 šálek citronové šťávy na 5 l vody a dobře promíchejte. Ponořte záclony do roztoku a ujistěte se, že jsou namočené. Nechte je v citronové vodě 1–2 hodiny. Poté záclony vytáhněte a jemně vyždímejte přebytečnou vodu. Pověste je na prádelní šňůru na přímé slunce. Kombinace slunečního záření a citronové šťávy pomůže tkaninu přirozeně vybělit. Nechte je sušit několik hodin, poté je dejte vyprat jako obvykle.

jedlá soda a citron
Fotografie: Freepik

Jedlá soda a bílý ocet

Tyto dvě složky jsou hojně používané v domácnosti i na čištění mnoha jiných věcí. Mají vysoký čistící účinek, navíc se zároveň vyhnete zbytečným chemikáliím, které obsahují čističe z obchodu. Smíchejte 1 šálek jedlé sody a 1 šálek bílého octa na 5 l vody. Záclony do roztoku ponořte a dále postupujte jako v případě citronového roztoku. Nejúčinnější sílu má bílý 10% ocet kvasný. Běžně ho seženete v lékárnách, drogeriích nebo potřebách pro domácnost.

Metoda s použitím Boraxu

Borax je další tradiční čistící prostředek, který lze použít k bělení záclon. Řeďte ho v poměru 1/2 šálku na 5 l vody. Dobře promíchejte, aby se Borax dobře rozpustil. Nechte záclony ponořené a dále postupujte jako v předchozích případech. Pokud jste o Boraxu ještě neslyšeli, pak vězte, že má široké použití v domácnosti. Jedná se o přírodní látku, jež nedráždí pokožku a neškodí životnímu prostředí. Používat ho můžete při čištění kuchyně i koupelny. Odstraňuje zašlé skvrny a je to přírodní dezinfekce. Také ho nemá rád hmyz, a tak je vynikajícím pomocníkem v bezpečné likvidaci mravenců a jiných nechtěných návštěvníků v domácnosti.

Acylpyrin i vaječné skořápky

Vyzkoušejte také acylpyrin, který má bělící a dezinfekční účinky. Stačí přidat čtyři tablety do pračky k záclonám a vyprat na obvyklý program. Také můžete vyzkoušet sílu vaječných skořápek. Několik jich rozdrťte na menší kusy a vložte do pytlíčku. Můžete použít ten na praní spodního prádla. Pytlík se skořápkami pevně zavažte, přidejte k záclonám do pračky a vyperte jako obvykle.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]