Zářivě čistá pánev raz dva: Metody mytí se liší podle materiálu povrchu

Fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte také některý z těchto způsobů, s jejichž pomocí zbavíte pánev veškeré mastnoty i dalších nečistot. Za pár minut ji snadno vyčistíte i bez chemie a namáhavého drhnutí.

Pánev patří mezi základní pomůcky snad v každé kuchyni. Vlivem častého používání a vystavování mastným pokrmům se však její povrch pokryje odolným a těžko vyčistitelným povlakem. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak si s touto špínou poradit a pánev během chvilky vyčistit. Vhodný postup čištění se však liší v závislosti na materiálu pánve.

Jak na mytí pánve

Mytí tohoto nádobí je pro mnoho lidí pěkným oříškem a někdy i opravdovou noční můrou. K čištění usazených nečistot není možné využít běžné čisticí přípravky ani drátěnku, která by její povrch mohla nenávratně poškodit. Přesto je její pravidelné čištění nezbytné, aby vám mohla dobře sloužit při přípravě pokrmů.

Olejové čištění roštu dodá troubě elán jako v profesionální restauraci. Odstraní i připáleniny

Jak vyčistit keramickou pánev

Tyto druhy se v poslední době těší stále větší oblibě a k dostání jsou v různých velikostech i tvarech. Abyste její povrch zbavili zbytku připálené omáčky nebo jiného jídla, měli byste ji nejprve naplnit teplou vodou a nechat 15 minut odstát. Takto všechny usazeniny snadno odstraníte, aniž by hrozilo poškrábání povrchu pánve. Důležité je s jejím mytím začít, až zcela vychladne.

Jak na ocelovou pánev

Tento materiál je mnohem odolnější vůči mechanickému poškození, a tak máte více možností, jak si se špínou poradit. Nejlépe se však k jejímu čištění hodí jedlá soda s vodou a octem. Všechny tři suroviny jednoduše v pánvi smíchejte tak, aby hladina dosahovala 2 cm pod okraj, a nechte hodinu působit. Poté pánev mírně zahřejte, nechte vychladnout a nakonec omyjte vodou a otřete houbičkou.

Špinavá pánev na plotně
Fotografie: Freepik

Jak umýt litinovou pánev

Tento velmi speciální materiál vyžaduje pravidelnou a pečlivou údržbu. K tomuto účelu se však nejlépe hodí jen horká voda. Tu nalijte do pánve a postupně přiveďte k varu. Několik minut vařte a veškerá špína se od jejího povrchu sama odchlípne. Odolné zbytky pak stačí opatrně odstranit dřevěnou špachtlí.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]