Řezaná kytice ve váze může vydržet déle čerstvá. Stačí sáhnout po cukru, octu nebo sladké limonádě

Fotografie: Wolfmann / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Díky těmto geniálním trikům zůstane kytice květin déle svěží a krásná. Užijte si pohled na květiny ve váze a prodlužte jejich životnost pomocí těchto jednoduchých triků.

Kytice květin je pozorný a krásný dárek téměř k jakékoliv příležitosti. Avšak nevýhodou řezaných květin je jejich krátká životnost. Zpravidla totiž nevydrží svěží a krásné déle než pár dnů. Naštěstí existuje několik triků, jak životnost těchto květin prodloužit a užít si jejich přítomnost po mnohem delší dobu. Vyzkoušejte některý z těchto jednoduchých triků a užijte si květinovou výzdobu až po dobu 15 dní.

Přidejte do vody cukr a ocet

Jedním ze způsobů, jak výrazně prodloužit životnost řezaných květin, je přidat do vody cukr. Stačí jedna lžička nebo polévková lžíce cukru a vaše květiny budou mnohem déle krásné. Květiny jsou schopné z cukru načerpat potřebné živiny. Jakmile vyměníte vodu, vždy přidejte trochu cukru. Přidáním octa do vody zase snížíte růst bakterií. Přidejte proto do vody 2 lžičky octa a pořádně promíchejte. Vodu měňte pravidelně každé dva dny.

Vyzkoušejte alkohol nebo sladké limonády

Vodka má mimo jiné antibakteriální účinky, proto je doporučováno pár kapkami vodky obohatit vodu ve váze. Vodka navíc zabrání rychlému vyblednutí květin. Svou přítomností zpomalí produkci ethylenu a květiny tak rychle nezvadnou. Sladké limonády zase dokážou dodat květinám výživu, a navíc svou kyselostí sníží pH vody. Použít můžete libovolnou slazenou limonádu, vyhněte se ale tmavým limonádám, které nehezky obarví vodu ve váze.

Přidejte do vázy jedlou sodu a černé uhlí

Dalším zázračným produktem, který příznivě ovlivňuje životnost řezaných květin, je jedlá soda. Stačí špetka tohoto prášku rozmíchaná ve vodě a květiny vydrží až 10 dní. Podle doporučení byste měli vodu ve váze měnit minimálně každé dva dny. Vyhnout se však tak častému měnění vody můžete tím, že na dno přidáte kousek uhlí. Díky uhlí se voda ve váze tak rychle nezakalí a květiny zůstanou déle krásné.

květiny ve váze
Fotografie: Unsplash

Přesuňte vázu s květinami

Celkovou životnost květin můžete prodloužit i tím, že je na noc přesunete do lednice nebo na jiné chladné a suché místo. Díky tomuto triku budou vaše květiny lépe nasávat vodu a vydrží čerstvé o mnoho dní déle. Ihned poté, co si květiny přinesete domů, byste měli seříznout jejich stonky alespoň o 2 cm. Takto budou květiny moci snadněji absorbovat vodu. Při každé výměně vody seříznutí opakujte. Postupujte však opatrně, abyste nerozdrtili stonky.

Zdroj: Linternaute

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]