Muškáty patří dlouhodobě k nejoblíbenějším balkónovým květinám. Krásně totiž kvetou, mohou mít mnoho různých barev a na péči nejsou nijak zvlášť náročné. Po létě je ale třeba se o ně dobře postarat, aby vám vydržely přes zimu a příští rok mohly opět rozkvést do krásy. S prvními mrazíky je nutné květináče s muškáty přesunout do většího tepla. Určitě nedopusťte, aby venku zbytečně promrzly.
Před samotným zazimováním je nutné provést zastřižení. Odstraňte všechny žloutnoucí a usychající listy a následně také výrazně omezte zalévání. Pokud už rostlina nekvete, ani zdaleka nepotřebuje tolik vody jako dřív. V zimě je potřeba jim dodávat jen tolik vláhy, aby substrát nevyschnul.
Zima, ale světlo
Uskladnit květináče s muškáty můžete tak, jak jsou, ale pokud bojujete s nedostatkem místa, můžete si pomoci i jinak. Vyjměte všechny rostliny z hlíny, řádně z nich oklepejte zbytky zeminy a jemně zastřihněte kořeny.
Každou rostlinku poté zabalte do novinového papíru a zavěste ji v chladné místnosti listy dolů. Může se vám sice zdát, že takto rostliny vysychají, ale opak je pravdou – jen odpočívají a čekají, až je na jaře opět vložíte do květináče s vodou. Potom ihned ožijí, nasají vláhu a budou připraveny na novou sezónu.
Na zazimování muškátům nejlépe svědčí chladná místnost – pozor ale, nesmí jít o sklep nebo jinou podobně tmavou místnost, protože muškáty zároveň vyžadují také dostatek světla. Na úspěšnou regeneraci potřebují teplotu mezi 6 až 8 °C, maximálně však 10 °C. Jako nejvhodnější místo se tedy jeví například nevytápěná chodba s okny, venkovní dílna, netemperovaný skleník nebo třeba světlá neobývaná půda.
Za zkoušku nic nedáte
Muškáty jsou sice velmi přizpůsobivé, ale určité nároky přeci jen mají. Nemáte-li dostatečně chladné prostory k přezimování muškátů, je možná lepší pořídit si na novou sezonu čerstvou sazbu. Za pokus s přezimováním ale nic nedáte. Pokud to rostlinky nezvládnou, prostě na to příště musíte jít jinak.
Není snad třeba připomínat, že k zazimování je dobré ukládat pouze zdravé kusy. Nikdy si nedělejte starosti s muškáty, které mají viditelnou plíseň nebo hnilobu, či jsou napadeny škůdci. Takové květiny by stejně nepřežily, a ještě by snadno mohly šířit nákazu dál. Rostliny v průběhu zimy nezapomínejte pravidelně kontrolovat. Pokud se objeví nějaké potíže, raději rychle zakročte. Nejúčinnější pro boj s chorobami jsou chemické postřiky, na škůdce zase platí malé lepové destičky určené do květináčů.