Chytré hospodyňky berou na vědomí: Existují materiály, které nelze prát s aviváží. Výsledkem je totiž trvalé poškození

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí pere prádlo s pracím práškem nebo s kapslemi, ale i aviváž je pro mnoho lidí zkrátka nutností. Některé kusy prádla by však do kontaktu s aviváží přijít neměly.

Aviváž je přípravek, který spousta lidí přidává do pračky, protože změkčuje látku, příjemně voní a eliminuje statickou elektřinu. Může mít i mnoho dalších funkcí, avšak to záleží na vybraném druhu a značce. Existují ovšem látky a prádlo, jež by se s aviváží vůbec setkat nemělo, protože se může jejím působením poškodit nebo přímo zničit. Pokud víte, co byste neměli dávat do pračky s aviváží, jste šťastní lidé. Pro ty z vás, co to nevědí, je tu tento článek.

Které látky by se neměly kombinovat s aviváží

Než něco hodíte do pračky, nejprve si přečtěte informace, které jsou od výrobce uvedené na etiketě. Najdete tam všechny potřebné informace včetně použití změkčovadel a aviváže. První látkou, u níž byste měly aviváž vynechat, jsou ručníky. Je to proto, že aviváže mohou snížit savost této tkaniny, a ručníky by pak nebyly příjemné při použití. Další látkou je mikrovlákno. Mnoho lidí mikrovlákno upřednostňuje proto, že tak dobře zadržuje a sbírá prach a absorbuje všechny druhy tekutin.

Je to způsobeno složitým uspořádáním nití, ze kterých je vyrobeno. A aviváž tuto účinnost bohužel ničí. Aviváž byste neměli používat ani v případě sportovního oblečení. To je totiž často vyrobeno z látek, jež odvádějí vlhkost a absorbují pot, který lidské tělo produkuje. Aviváž může tuto vlastnost úplně zničit nebo snížit její funkčnost – a takové oblečení je při sportu skoro zbytečné.

Výroba domácí aviváže

Vyrobit si vlastní aviváž je skvělý způsob, jak vytvořit vůni, která působí přirozeně a změkčí vaše oblečení bez použití chemikálií. A ingredience na její výrobu máte určitě doma ve své koupelně nebo kuchyni. K výrobě domácí aviváže budete potřebovat esenciální olej dle vašeho výběru, mořskou sůl a jedlou sodu. Stačí, když smícháte tyto ingredience dohromady a uložíte do uzavíratelné nádoby. Při praní používejte 2 až 3 polévkové lžíce.

Fotografie: Pixabay

Při výrobě druhého receptu na aviváž budete potřebovat asi 220 ml vody, kyselinu citronovou, pár kapek esenciálního oleje a opět uzavíratelnou nádobu s víkem. Pořádně smíchejte všechny ingredience, uložte do nádoby s víkem a požívejte 2 až 3 lžíce při praní. Nejenže budete šetřit své oblečení, ale i samotnou přírodu a životní prostředí.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]