Jak zničit plíseň v domácnosti pomocí chytrých řešení

Fotografie: Freepik

V našem domě na nás často může čekat velmi nepříjemné překvapení. Jedním takovým je také plíseň, která se vyskytuje na našich zdech.

Plíseň se v přírodě vyskytuje přirozeně, pokud na ni ale narazíme na našich zdech, jen málokoho z nás potěší. Působí totiž nejen jako nevhodný dekorační prvek našeho domova, má také negativní dopad na náš zdravotní stav. Je proto dobré vědět nejen jak s ní bojovat, ale i to, jak jejímu výskytu v našem domě předcházet. Existují různé druhy plísní a liší se nejen jejich původci a výskytem, ale také například zápachem. Některé plísně se totiž objeví zcela bez zápachu a může tak delší dobu trvat, než si jejich přítomnosti všimneme. 

Boj s nimi nemá cenu odkládat 

Ať jsme v naší domácnosti narazili na jakýkoliv druh plísně, není to nic, co bychom měli v našich domovech podporovat. Naopak, jediným řešením, ke kterému můžeme přistoupit, je zahájit okamžitý boj a plísně se nadobro zbavit. Plíseň najdeme hlavně v místech, kde je vysoká míra vlhkosti. Proto ji na svých stěnách očekávejte v okolí koupelny, ale také ve sklepě. Ideální je jejímu výskytu předcházet, proto je potřeba sklep dostatečně zajisti proti povodňovým stavům. Do místností s větší mírou vlhkosti se také jako vhodný pomocník hodí odvlhčovač vzduchu. 

Fotografie: Freepik

V koupelně jsou nejčastějším zdrojem výskytu rohy a nebo místa, kde se naše vana setkává se stěnou. Zde totiž velmi často dochází k hromadění vody a to je prostředí, které je pro tvorbu plísní přímo ideální. V koupelně tedy musíme zajistit správné odvětrávání a pravidelný úklid, abychom výskytu plísně předcházeli nebo se jí zbavili už v jejím zárodku. Také je potřeba pravidelně měnit filtry v naší klimatizaci a kontrolovat ventilační otvory. To jsou totiž místa, kde je frekvence vlhkosti opravdu vysoká a proto se zde plíseň velmi snadno tvoří. 

Zpozornět bychom měli, pokud slyšíme kapající vodu 

Dalším prostředím, které je pro plíseň přímo pozvánkou k návštěvě našeho domu, jsou netěsnící trubky. Ty totiž vlhkost v místnosti podporují a plísni se tak u nás bude dařit. I když ji odstraníme, její opětovný výskyt je téměř nevyhnutelný. V tomto případě je zapotřebí řešit příčinu kapajícího kohoutku a ne až její důsledek. Kontrolovat ale musíme i strop, protože k prasknutí vody může dojít i v trubkách, které se nacházejí ve zdech našich domovů. Zapomínat bychom neměli ani na pravidelnou kontrolu střechy. 

Při boji s plísní nesmíme zapomínat na ochranné prostředky. Než se pustíme do aplikace chemických přípravků, je zapotřebí se ochránit rukavicemi a brýlemi. Ve specializovaných obchodech nebo drogerii můžeme zakoupit přípravky, které jsou na boj s plísní přímo vyrobené. Jejich složení je ale velmi chemické, proto je zapotřebí při manipulaci s nimi dbát zvýšené opatrnosti. Do styku by s těmito přípravky neměli přijít naše děti, ale ani domácí mazlíčci. Látku necháme na zdi působit několik hodin a je vhodné se místnosti s tímto postřikem vyhnout a zbytečně chemikálie nevdechovat. 

Zdroj: TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]