Orosená okna jsou zbytečnou přítěží. Jako domácí pohlcovač vlhkosti poslouží obyčejná sůl

orosené okno
Fotografie: Freepik

Okna se rosí ve starých domech i v těch nových s plastovými okny. Abyste tomuto jevu zabránili, stačí dodržovat jednoduchá pravidla a budete mít po problému.

Řeklo by se, že orosené okno není zase tak velkým problémem. Bohužel však ukazuje na vysokou vlhkost v místnosti a s tou je spojené riziko vzniku plísní, které negativně ovlivňují zdraví. Okna se rosí kvůli velkým teplotním rozdílům panujícím venku a uvnitř. Stačí, když pravidelně nevětráte a na problém je zaděláno. Proti rosícím se oknům také funguje jednoduchý trik, který stojí doslova pár korun.

Plísně vzniklé vlhkostí ohrožují zdraví

„Dle statistik se z jednoho člověka odpaří za den do vzduchu 3 l vody, tudíž celá čtyřčlenná rodina vyprodukuje až 12 litrů vlhkosti, a to nepočítáme vaření a sušení prádla,” uvádí web iReceptář. Je tak velmi důležité v zimě pravidelně větrat, abychom vlhkost snížili. Doporučuje se větrat krátce a intenzivně alespoň 2–3x denně po dobu 5 minut.

Zvýšená vlhkost totiž dříve či později povede ke vzniku plísní. Ty se mohou začít objevovat v podobě černých skvrn kolem oken, ale také v jiných částech místností. Plísně mají negativní vliv na zdraví. Mohou podle webu Kobieta způsobovat dýchací obtíže, podrážděnost, potíže se soustředěním i se spánkem. Kromě pravidelného větrání se můžete zbavit orosených oken i díky pohlcovači vlhkosti.

Pohlcovač vlhkosti za pár korun

Pohlcovače vlhkosti si můžete koupit, ale nejprve vyzkoušejte tento tip na domácí odvlhčovač, který vás nevyjde na více než pár korun. Surovinou, která skvěle absorbuje vlhkost a má ji doma každý, je obyčejná sůl. Stačí ji nasypat do misky a přes noc umístit na parapet okna, které se často rosí. Ráno uvidíte, že po kapkách nebudou ani památky.

sůl
Fotografie: Freepik

Okna v zimním režimu jsou klíčem k úspoře peněz za vytápění. Přepínač se nachází na hraně okna

Navlhlou sůl pak lze vysušit v troubě a opět použít. Měla by se sušit při 100 °C. Po každém pečení tak můžete využít teplo z trouby a misku se solí dát do chladnoucí trouby. Nebudete tak zbytečně plýtvat energií. Také se ujistěte, že máte plastová okna seřízená do zimního režimu, abyste zbytečně nezvyšovali účty za energie. Jak to udělat jsme na BydlímeÚtulně.cz nedávno popisovali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]