Sněhově bílé vany můžete docílit i po letech používání. Nejedná se o nesplnitelné přání

Fotografie: Depositphotos

Vyčistit vanu tak, aby vypadala jako nová není úplně jednoduchý úkol. Existuje mnoho přípravků, musíte být však opatrní na to, co používáte, abyste vanu spíše nezničili.

Chce to být opravdu opatrný na to, co používáte. Chemické přípravky z obchodů by totiž mohly udělat více škody než užitku. Akrylátové vany jsou sice běžné, ale často praskají a mění barvu. Jednoduše by se mohlo stát, že násilné drhnutí vany chemikáliemi poškodí strukturu vany. Z toho důvodu není vhodné je používat, stejně jako kartáče.

Nový přípravek vždy nejprve otestujte

Před tím, než umejete celou vanu novým čistícím prostředkem, je vhodné ho vyzkoušet na nějakém nejméně nápadném místě. Pro základní čištění vany je vhodné používat jen mýdlo a měkkou houbu. Nikdy nepoužívejte kartáče a už vůbec ne drátěnky. Máte na vaně silnou skvrnu nebo je celá velmi zašpiněná? Nechte mýdlo působit 15 až 30 minut než vanu začnete drhnout a opláchnete ji. Uvidíte, že to půjde mnohem lépe.

Fotografie: Freepik

Pokud máte starou smaltovanou vanu, pak byste při čištění měli být taktéž opatrní. Stejně jako akryl i smalt je na kyselé chemikálie velmi citlivý. Je také známé, že se tyto vany snadno poškrábají a odštípnou. Při čištění smaltované vany je vhodné používat měkké houby nebo hadry. Vatu pak umyjte ideálně prostředkem, kterým myjete nádobí. Opět platí to, že pokud je více znečištěná, je vhodné nechat přípravek chvíli působit a poté smýt.

Čištění porcelánových van je mírně odlišné

Máte doma vanu z porcelánu? Pak ji musíte věnovat zvýšenou pozornost. Oprava takové vany by byla těžká a nákladná. Porcelánové vany mají vyšší toleranci vůči ostatním prostředkům, ale přesto není vhodné používat drsné chemikálie. Můžete použít prostředek na mytí nádobí jako u smaltu. Pokud však potřebuje vana více vydrhnout, použijte místo toho bílý ocet. Oblíbeným produktem na vany je bělidlo. Vhodné je však je někdy.

Fotografie: Unsplash

Ideální by bylo, ho používat jen na vany ze skleněných vláken, bílého porcelánu, keramiky nebo kamenné pryskyřice. Naopak nikdy ho nepoužívejte na akrylátové, litinové, měděné, dřevěné nebo kultivované mramorové vany. Na všechny povrchy je vhodné použití stolního octu nebo jedlé sody. Případně obě tyto látky smíchejte, vytvořte z nich pastu a tu naneste na znečištěnou vanu. Po několika minutách utřete a opláchněte čistou vodou.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]