Výběr vhodného dřeva může pomoci ušetřit spoustu peněz. Nejlepší jsou suché a výhřevné druhy

Fotografie: Alex McGregor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Nasyťte apetit vašich plamenů tím správným druhem dřeva, které vám zajistí delší dobu hoření. Ušetříte tak na energiích nemalé peníze.

I přestože dřevo je stále považované za levnější alternativu drahého plynu nebo elektřiny, není důvod, abyste z něj nedostali maximum možného. Podívejte se, které dřevo vám vydrží déle hořet, a tím i vyhřívat váš dům. Roli hraje také jeho skladování.

Není dřevo jako dřevo

Pohled do krbu na kmitající se oranžové plameny za studených zimních nocí – pro někoho romantická představa, pro jiného realita jeho obývacího pokoje. A ty, kdož zvolí dřevo s vyšší výhřevností a dodrží pár základních pravidel jeho skladování, čeká kromě toho úleva ohledně snížení výdajů za energie. Takže výhra-výhra, na co tedy čekat?

Podle odhadů začali první lidé používat oheň před asi 2 miliony let. Za tu dobu ho sice zkrotili, ale ve výsledku nám slouží stejně jako našim shrbeným prapředkům. My však již dnes víme, že ne každé dřevo je úplně vhodnou volbou. Čím vyšší je totiž jeho tvrdost, jak poznamenává portál TheSpruce, tím vyšší je rovněž jeho výhřevnost. Hoří pomaleji a stabilněji, což vědí i prodejci dřeva, kteří na něj věší vyšší cenovku.

Topení dřevem má své výhody i nevýhody. Je třeba myslet i na výhřevnost a cenu

Volte suché dřevo s vysokou výhřevností

Mezi dřeva s vyšší výhřevností patří podle webu Deccoria habr, buk a dub. Tato trojice vydává výrazné teplo a jejich výhřevnost se pohybuje mezi 2 200 až 2 100 kWh/prm. Poměrně vysokou užitečností číselně vyjádřenou 1 900 kWh/prm se pak může pochlubit ještě javor a bříza. Za těmito druhy pokulhává vrba a topol. O výhodách a nevýhodách topolového dřeva jsme na BydlímeÚtulně také psali.

hořící uhlí
Fotografie: Pixabay

Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv druh dřeva, vždycky ho skladujte v suchu a chraňte ho před vlhkostí. Jinak by vám v krbu dělalo rotyku, protože by syčelo, špatně hořelo a v horším případě i zanášelo kouřovod. Zda je dřevo dostatečně proschlé, vám řekne speciální vlhkoměr. Své ale poví i jeho barva – čím světlejší, tím je sušší – a také váha. Prosušené dřevo také bývá výrazněji popraskané.

Zdroje: Deccoria, TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*