Dřevo v hlavní roli. Krásné stropní konstrukce, které vás inspirují

Dřevo je přírodní materiál, který vydrží neskutečné. Kromě toho, že krásně voní, je i dost odolné. Druhů dřeva je nespočet, stačí si jen vybrat. Dřevěné materiály dodají interiéru i exteriéru vesnický a zemitý vzhled. Na člověka dřevo působí uklidňujícím dojmem a je čím dál častěji vyhledávaným materiálem k stavbě domů, či stropních konstrukcí. Pojďte se s námi inspirovat!

Péče o dřevěné materiály

Pokud zatoužíte po oživení interiéru vašeho bytu, či domu, skvělým řešením je zakomponovat do něj dřevěné prvky. Od nábytku, dřevěného obložení, až po stropní konstrukce. O vhodném druhu dřeva je dobré se poradit s odborníky ve specializovaných prodejnách, kteří vám rovněž vysvětlí, jak o něj pečovat. A když se přeci jen rozhodnete dřevěné obložení, či stropy tvořit sami, neopomeňte je ošetřit vhodnými ochrannými prostředky, které dřevo pomohou udržet v kondici a zbaví ho různých škůdců, či roztočů, kteří mohou napáchat nedozírné škody.

Jaké druhy dřevěného obložení existují?

Na trhu je celá řada dřevěného obložení. Z jakých druhů tedy vybírat?

  • Palubky: nejčastěji narazíte na druhy smrkových a borovicových palubek. Nejsou nijak drahé a jejich použití nikterak náročné.
  • Panely: dřevěné panely se užívají především k stavbě celodřevěných domů, lze je ale použít i nástavbám a přístavbám.
  • Obklady: dřevěné obklady jsou vhodné do všech interiérů, mění jejich ráz a vzhled a zároveň dobře stěny izolují tepelně i zvukově.
  • Trámy či štípané dřevo: tyto druhy obkladů zachovávají přírodní strukturu a ráz dřeva, nejčastěji narazíte na ty smrkové. Trámy můžete volit buď hranaté, nebo kulaté, hodí se i k stavbě nosných zdí u domů. Zde je velice důležitá správná impregnace.

Výhody dřevěných konstrukcí a obkladů

Dřevěné materiály vypadají v interiérech velice příjemně a zároveň mají i mnoho výhod, jaké to jsou? Jak již bylo zmíněno v úvodu, dřevo je vysoce odolné, proti všem nepřízním počasí a jiným vnějším vlivům. Dále je dřevěná konstrukce taktéž ekologická. Proto milovníci přírody jistě zajásají. Dřevěný materiál je rovněž skvělým izolantem tepla a je protihlukový.

Rozmanité možnosti využití dřeva v domě

Dřevo můžete použít nejen na obvodové zdi a strop, můžete jím také pokládat podlahu a integrovat do ní tepelná čidla. Vytvoříte si tak vyhřívanou podlahu s přírodním rázem.

Také se dají z dřeva tvořit krásné dekorace, nábytek, nebo například úžasné lustry na osvětlení, které rozzáří váš byt, či dům. Dřevo můžete namořit, lakovat, barvit. Obecně se doporučuje do malého prostoru používat světlejší dřevěné materiály, které místnosti opticky zvětší.

Dřevu lichotí kombinace s jinými podobně přírodními materiály, jakou jsou kameny, nebo břidlice. Konec konců, je to materiál, díky kterému se vám naskýtá neskutečné množství možností. Je jen na vás a vaší fantazii, jak jeho užití pojmete. Dřevo je zkrátka v kurzu!

Fotografie: Pinterest