Nosatec nemá na zahradě co dělat. Odvar z vratiče obecného s vetřelcem na úrodě zamává

Fotografie: Depositphotos

Existuje v nespočtu variant, má mnoho barev i tvarů těla. Bezpečně ho však poznáte podle dlouhého nosu, který mu také dal jeho jméno.

Brouků z čeledi nosatcovití (Curculionidae) existuje více než 60 000 druhů. Všechny však spojuje jejich charakteristický dlouhý nos. Jsou to býložraví brouci a dospělci se živí především listy a stonky rostlin. Do této čeledi se řadí i kůrovec, který se živí kůrou stromů. Pokud se vám některý druh tohoto brouka přemnoží na zahradě, může napáchat opravdu velké škody. Někteří si pochutnají na vašich malinách nebo jahodách, jiní vám zase zlikvidují lískové oříšky. Jak tyto nosaté brouky vyhnat ze zahrady?

Mohou okusovat většinu rostlin

Zajímavostí u těchto brouků je, že většina z nich preferuje určitou rostlinu, na které škodí. V zahradě se tak můžeme setkat s nosatcem lískovým, který dělá dírky do lískových, takže na podzim z vašeho stromu nemusíte sklidit ani jeden zdravý oříšek. Nosatec malinový si zase pochutná na vašich malinách nebo jahodách. Uchráněny nemusí být ani další plodiny a okrasné keře v závislosti na tom, který druh zrovna zavítá na vaši zahradu.

Jak poznáte, že u vás škodí nosatec

Nosatce je těžké chytit při činu, protože na rostlinách hodují převážně v noci. Pokud zaznamenáte na některých rostlinách okousané okraje listů, podívejte se na jejich spodní stranu, jestli tam nějakého brouka neuvidíte. Můžete také pod rostlinu umístit geotextilii, a poté s ní silněji zatřást. Nosatci se nedokážou dlouho na rostlině udržet a popadají. Tímto způsobem můžete většinu z rostliny vytřepat, zabalit do textilie a odnést mimo zahradu.

Jak se nosatců zbavit

Můžete si koupit chemický postřik a aplikovat ho na rostlinu. Nejdříve však zkuste méně invazivní přírodní metody. Můžete si připravit odvar z vratiče obecného. Použijte 800 gramů suché nebo 3 kg čerstvé rostliny, vše zalijte 10 l vody a nechte 2 dny louhovat. Poté vše dejte na 30 minut vařit, slijte a nařeďte ještě dalšími 7 litry vody. Do postřiku můžete přidat pár kapek jaru nebo tekutého mýdla pro lepší přilnavost.

lískové oříšky
Fotografie: Freepik

Past na nosatce

Roztok z vratiče vás zbaví larev, které přežívají v půdě. Na dospělé brouky pak můžete nachystat i past. Smíchejte droždí s cukrem a zalijte vodou. Vše dejte do láhve s úzkým hrdlem a umístěte ji pod rostliny, na kterých nosatci hodují. Vůně kvasnic je pro ně velmi lákavá, a tak vlezou do láhve, ale už se z ní nedostanou.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]