Umění doprovodného sázení: Bramborám prospěje harmonické soužití například v podobě rajčat

Fotografie: Depositphotos

Doprovodná výsadba je zahradnická technika, která zahrnuje strategické umístění konkrétních rostlin vedle sebe za účelem posílení jejich růstu, odrazení škůdců a zlepšení celkových výnosů.

Ne všechny rostliny si vzájemně prospívají a při plánování záhonů je dobré myslet na to, které rostliny by se vedle sebe sázet neměly. I v případě brambor existují rostliny, jež mají nepříznivý vliv na jejich růst a měli byste je od sebe držet co nejdál. Respektováním zásad doprovodných rostlin podpoříte harmonický ekosystém vaší zahrady, který podporuje růst a zdraví každé rostliny.

Rajčata

Brambory i rajčata patří do rodiny lilkovitých a to je důvod, proč by neměly být na záhonu vedle sebe. Jsou totiž náchylné k podobným chorobám i škůdcům, a jejich společná výsadba tak zvyšuje riziko šíření chorob, především plísně, která může obě plodiny zlikvidovat. Rajčata a brambory mají navíc podobné a velmi vysoké nároky na živiny, proto si budou konkurovat. To může mít vliv na velikost úrody. Okurky po rajčatech nebo lilcích nesázejte ani v následujícím roce.

Okurky

Brambory a okurky mají velmi odlišné růstové návyky. Zatímco okurky mají tendenci se šířit do stran a vytvářet dlouhé révy, brambory rostou především v podzemní části. Okurky tak mohou nízkým rostlinám brambor stínit, což jim bude bránit v růstu. Kromě toho okurky silně vyčerpávají okolní půdu, a mohou tak brambory připravit o cenné živiny.

Slunečnice a fenykl

Především kvůli svému velkému vzrůstu není vhodné sázet slunečnice v blízkosti brambor, aby jim nestínily. Slunečnice jsou navíc i alelopatické rostliny, to znamená, že uvolňují chemické sloučeniny, které mohou zpomalovat růst sousedních rostlin. To samé a v ještě větší míře platí o fenyklu. Ten by se měl pěstovat v uctivé vzdálenosti od všech rostlin.

Pro štědrou úrodu musí být brambory hýčkány. Hlízám je lepší dopřát čas na klíčení

brambory v zemi
Fotografie: Freepik

Dobří sousedé

K rostlinám, které naopak můžete bez obav vysadit vedle brambor, patří některé bylinky, např. tymián a oregano, ale také měsíček, jenž svou vůní dokáže odrazovat případné škůdce. Nejlepší plodinou k bramborám jsou fazole, protože uvolňují do půdy velké množství dusíku, což jim velmi prospívá. Další dobří sousedé pro brambory jsou česnek, pórek, řepa nebo mrkev.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]