Je kuchyňský nůž tupý? Žádný problém, řešení, jak ho nabrousit, má doma každý před očima

Fotografie: Simon A. Eugster / Creative Commons / Attribution 3.0

Každý profesionální kuchař vždy pracuje z dobře nabroušenými nástroji. Nejenže práce s ostrými noži je jednodušší, ale překvapivě i bezpečnější než s těmi tupými.

Dobře nabroušený nůž je při práci v kuchyni nezbytností. Ušetří nervy i čas. Krájení masa, rajčat nebo cibule tupým nožem je doslova očistec. Nejenže nedocílíte stejně velkých kousků, ale nůž vám může po hladkém povrchu jednoduše sjet a způsobit nepříjemné zranění. Doba, kdy čas od času u dveří zaklepal brusič nožů, už je dávno pryč, a tak si každý musí s broušením poradit, jak umí.

Proč se tupým nožem špatně krájí?

Ostrost nebo tupost nože vychází z fyzikálních zákonů. Jednoduše čím větší je plocha, tím nižší je tlak – a naopak. Při broušení se u ostří nože zmenšuje jeho plocha. Při krájení pak ostrý nůž dokáže vyvinout na potravinu větší tlak než ten tupý. Krájí doslova sám, aniž byste na něj museli nějak výrazně tlačit. U tupých nožů je tomu přesně naopak.

Tupé nože tak mají tendenci povrch potraviny spíše lámat a trhat. Z toho důvodu může být i říznutí tupým nožem mnohem bolestivější a nepříjemnější. Rána bude větší a její okraje drsnější. Nejspíše se vám bude také déle hojit, než když se říznete ostrým nožem. U ostrého nože však může být rána zase hlubší. Je tedy dobré s jakýmkoliv nožem zacházet opatrně, aby nedošlo ke zranění.

Ve videu níže se podívejte, jak si poradit z nabroušením nože, pokud nemáte po ruce brousek. Trik je velice jednoduchý. Otočte keramický hrnek dnem vzhůru a nabruste nůž o jeho hrany. Budete překvapení, jak během chvilky nůž opět získá ostrost a bude krájet skoro sám. Jde o naprosto jednoduché a rychlé řešení, které vám ušetří nervy při krájení záludných potravin, jako jsou rajčata nebo maso.

Jak udržet nůž dlouho ostrý

Každý nůž se postupem času otupuje. Kvalitní nože zůstanou ostré delší dobu než ty obyčejné. Je však i mnoho jiných faktorů, které se na ztupení nožů podílejí. Vždy používejte krájecí prkénka z měkčích materiálů, jako je dřevo nebo plast. Krájení na kamenných, mramorových nebo skleněných površích nože rychle otupí. Vyhněte se také krájení kostí a nedávejte nože do myčky.

Nakrájené kostičky na prkénku nezhrnujte pomocí ostří svého nože. Raději použijte nabírací stěrku. Tření nože o povrch prkénka ho rychle otupí. Nože volně uložené v šuplíku se také rychle tupí tím, jak ho otvíráme a zavíráme. Proto je dobré ukládat nože do samostatného stojanu nebo je zavěsit na magnetický pás.

Zdroj: Nuntium

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]