Každá přihrádka v pračce má svůj přesný význam. Jde o místa i pro aviváž, prací prášek a kondicionér

Fotografie: Depositphotos

Možná nejste v domácích pracích žádný nováček, a přesto nevíte, k čemu přesně slouží jednotlivé oddíly v přihrádce vaší pračky. V tom případě si nechte poradit.

Ať už máte pračku novou, nebo letitou, s největší pravděpodobností obsahuje zásuvku se třemi oddíly. Každá sekce přitom slouží trochu jinému účelu. Podle výsledku průzkumu na webu SmakDnia až 27 % uživatelů praček tápe ohledně jejich správného využití. Takže pokud už jste návod zahodili nebo zasunuli hluboko do skříně, můžete si nyní připomenout k jakému. A možná i trochu zlepšit kvalitu praní prádla.

Na co nezapomínat

Každá pračka je jiná, a tedy ne vždy mají všechny stejné uspořádání. A nejde jen o takový markantní rozdíl, jako je vrchní nebo přední plnění. Vrchem plněné pračky jsou obvyklou doménou garsonek nebo menších bytů, jak připomíná Zboží. Nicméně i u nich se setkáme s jakousi zásuvkou, ta může disponovat dokonce až čtyřmi přihrádkami. Bonusem je oddíl na bělicí prostředek.

Velmi důležitým aspektem je rovněž správné dávkování veškerého pračkového „krmiva“. Ať už jde o prací prášek, gel nebo aviváž, vždy byste měli zohlednit míru znečištění prádla. Pomoci vám může jednak odměrka přímo na pracím prostředku, jednak právě ve zmiňované přihrádce – ale pozor, ve správné sekci. A která že je tedy na co?

Tajuplný trojdílný šuplík

Nejčastěji se na přihrádce nebo v návodu setkáte s označením: 1, 2 a symbolem hvězdičky nebo kytičky. Důležité přitom je, že čísla obvykle nejdou úplně po sobě, nejběžněji řazení zprava doleva vypadá takto:

Zásuvka pod troubou má praktické využití. Místo skladování pekáčů zde lze uchovat teplé jídlo

  • Oddíl 1 – ten je určen na prací prášek, pokud se chystáte spustit program předpírání. Ten má zajistit důkladné vyprání. Pokud byste do této zásuvky prací prostředek nedali a program přesto spustili, pračka by oblečení měla vyprat jako vždycky. Tedy bez hloubkového efektu.
  • Oddíl s hvězdičkou nebo květinou – do těchto míst se lije aviváž nebo kondicionér. Místo je poměrně jasně rozpoznatelné, neboť v něm je obvykle modrá odměrka se  značkou pro maximum.
  • Oddíl 2 – je nejčastěji využívaný, neboť do něj se dává gel nebo prací prášek, což potvrzuje i web InTheWash.

U moderních praček se můžete setkat i s dávkovačem pracího prostředku, který si sám podle zvoleného programu odebere potřebné množství. Zásobník by se rovněž měl čas od času vyčistit – jak na to si můžete přečíst na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]