Jaký zahradní domek potřebujete na vaši zahradu

Fotografie: Pexels
Zahradní domky jsou běžným vybavením nejen zahrad v zahrádkářských koloniích, ale také u rodinných domů. Jejich velikou výhodou je vytvoření dalšího skladovacího prostoru pro nástroje nebo nářadí.

Každý, kdo se někdy staral o zahradu, ví, že na ní využije celé spektrum různého zařízení, strojů a nářadí, vždy podle toho, o jaký typ zahrady se jedná. Na zahradě určené k dopěstování plodin či bylinek v biokvalitě se neobejdete bez motyky a rýče, udržovaný trávník vyžaduje sekačku a okrasné keře zase zastřihávání. Pokud si navíc na zahradě hrají děti nebo je vaší hlavní odpočinkovou zónou, budete muset někam uklidit, hračky, deky, sportovní náčiní či zahradní nábytek. Na všechno jmenované, a ještě další funkce využijete zahradní domek, jaký ale vybrat, aby přesně odpovídal vašim potřebám?

Jaké rozeznáváme druhy zahradních domků

Typickým prvkem zahradních domků je jednoduchá a kompaktní konstrukce. Ačkoliv je možné domek budovat klasickým způsobem, levnější a praktičtější variantou je vždy pořízení hotového domku, které lze v případě nutnosti snadno přemístit či demontovat. Zahradní domky se mezi sebou liší hned v několika základních parametrech, které zahrnují především:

  • typ použitého materiálu
  • velikost (s ohledem na podlahovou plochu i výšku)
  • druh vybavení
  • typové provedení

Jednotlivá specifika určují nejen účel zahradního domku, ale také jeho náročnost z hlediska vstupní investice a údržby a také životnost. Základní členění tohoto typu produktu pak rozeznává dvě kategorie dle účelu, a to zahradní domy obytné a úložné. Nalézt lze však také speciální typy sloužící k oběma účelům tedy hybridní, mezi které se řadí také dětské zahradní domky.

Jaká jsou specifika obytných zahradních domků

Obytné zahradní domky jsou zpravidla větší a vyrábí se převážně ze dřeva nebo z kombinace materiálů na bázi dřeva s kovovými konstrukčními prvky. Domky mají jednoduchý půdorys jsou určeny vyloženě k dočasnému přečkání nepřízně počasí nebo k přespání v nezbytných případech. Domky pro občasné obývání slouží zpravidla jako sklad, jsou však vybaveny okny, běžnými dveřmi a obvykle také alespoň malou terasou. Hodí se především jako přístřešek na zahradu v zahrádkářské kolonii nebo na pozemku, který primárně neslouží k bydlení.

Čím jsou typické úložné zahradní domky

Domky primárně určeny ke skladování nářadí či elektrických zařízení pro práci na zahradě se budují (instalují) jako dodatečný skald u rodinného domu, který umožňuje uložit veškeré předměty používané na zahradě na jedno místo. Tento druh zahradních domků bývá mnohem variabilnější, co se týče materiálu, s menším půdorysem a neupravenou podlahou. U domků určených ke skladování se vybavení oky vyskytuje jen velmi zřídka.