Každoroční velikonoční barvení vajíček se dá i znevšednit. Vosk i lepidlo koledníci ocení

Fotografie: Andreas th / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

K Velikonocům neodmyslitelně patří tradice s nimi spojované a bez kraslic se žádné Velikonoce neobejdou. Inspirujte se těmito způsoby, jak ozdobit vejce.

Bez kraslic se žádná jarní ani velikonoční výzdoba neobejde. Existuje spousta způsobů, jak skořápky vajec ozdobit. V dřívějších dobách si ženy na této práci dávaly obzvláště záležet a vypilovaly zdobení vajec téměř k dokonalosti. Těmito způsoby můžete vejce ozdobit, ať už patříte mezi začátečníky nebo kreativní umělce. Zpříjemněte si čekání na teplé jarní dny a pusťte se do zdobení vajec. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte si dokonalou jarní výzdobu.

Jak velikonočně ozdobit vejce

Tvorba kraslic může být příjemnou kreativní činností, kterou si můžete zpestřit všední dny a zapojit do ní i další členy domácnosti. Každá kraslice pak bude odrážet jedinečný charakter tvůrce. Vyzdobit jimi můžete interiér vaší domácnosti, nebo pomocí kraslic vytvořit dokonalé dekorace pro zahradu či okenní parapety a balkony. Vyzkoušejte tyto jednoduché způsoby, kterými vytvoříte nádherné kraslice.

Vajíčka obarvěte

K obarvení vaječné skořápky si můžete zakoupit již hotová barviva, nebo si vyrobit vlastní barvící směsi z přírodních surovin a materiálů. Současným trendem jsou přírodní vajíčka s lehce strakatou strukturou, která připomínají křepelčí kropenatá vajíčka. Skvěle se vyjímají jako přírodní ozdoba jakékoliv dekorace.

Malovaná vajíčka

Pokud si chcete s kraslicemi vyhrát, můžete na ně pomocí štětce namalovat nejrůznější vzory, tvary nebo obrazce. Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vaší představivosti a schopnostech. K malování můžete využít akrylové barvy či roztopené voskovky, jež na vejcích budou dobře držet. Roztopený vosk se vám však bude lépe nanášet špendlíkovou hlavičkou nebo párátkem než štětcem.

Fotografie: Freepik

Zdobení roztaveným voskem

Pro vytvoření nejrůznějších obrazců a vzorů můžete nejprve velikonoční vajíčka ozdobit roztaveným voskem. Teprve poté, co máte vajíčka ozdobená nakreslenými vzory, je ponoříte do libovolného barviva. K nanášení vosku můžete využít jakýkoliv tvrdý předmět. Dobře se vám vosk bude nanášet brčkem, párátkem nebo pastelkou. Po vytažení vejce z barviva bude celá skořápka obarvená, jen místa potřená voskem zůstanou světlá.

Polepte skořápku vajíček

Vaječné skořápky můžete ozdobit také nejrůznějšími samolepkami nebo jinými materiály. Pomocí lepidla můžete vejce ozdobit okvětními lístky, semínky, přízí, hedvábným papírem či látkou. Jednotlivé materiály můžete libovolně kombinovat, čímž získáte originální a jedinečné kraslice. Přízí můžete oblepit skořápky v různých odstínech a získat barevný spirálový vzor.

Zdobení formou decoupage

Tento způsob zdobení spočívá v nalepení libovolného motivu z tenké vrstvy ubrousku na vaječnou skořápku. Předem si můžete zvolit jakýkoliv motiv, opatrně ho vystřihnout a pomocí speciálního lepidla nebo laku na vejce nalepit. Takto zdobená vejce můžete libovolně nakombinovat s jinými kraslicemi a doladit jimi jarní výzdobu.

Škrábání nebo provrtávání skořápek

Vejce obarvená výraznou barvou můžete dozdobit tím, že pomocí jehly vyškrábete požadovaný vzor do skořápky. Tento způsob je však velmi náročný na přesnost a čas, který této práci věnujete. Tato metoda se skvěle hodí, pokud chcete vejce ozdobit různými ornamenty. Prázdné a vyfouknuté skořápky můžete ozdobit tím, že do nic jednotlivé vzory provrtáte. Touto technikou můžete vytvořit jedinečný krajkový vzhled, pokud vejce natřete bílou akrylovou barvou.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]