Únava, skleslost, podrážděnost aneb jak zvládnout podzimní deprese pomocí interiérových triků

Únava, skleslost, podrážděnost a citlivost. To vše na člověka číhá během podzimu především v sychravých dnech. Když je sluníčko, slyšíme štěbetat ptáčky a můžeme se kochat úžasnými barvami podzimu, je nám tak nějak po duši hned lépe.

Ovšem jakmile se sluníčko schová a venku je zataženo či prší, špatná nálada klepe na dveře. Vy ji však vůbec nemusíte pozvat dál. Jak na to? Je to snadnější, než si myslíte.

Přineste si domů krásy podzimu

Vytvořte si úžasné přírodní dekorace. Dotek přírody působí na lidskou duši, jako učiněný balzám. Mohou to být šišky, různé větvičky, plody, kamínky, kytice z listů, ale i oříšky. Podzimních dekorací existuje velké množství. Obklopte se doma nejen dekoracemi, ale pokud možno přírodními materiály a kytkami.

Přírodní materiály

Pořiďte si huňaté koberečky, měkké přehozy a přikrývky, polštářky. O útulnou atmosféru se postarají přírodní doplňky. Nemusíte hned běžet do obchodu utrácet peníze. Polštářky se dají ušít i ze starých svetrů či flanelových košilí.

Podzimní barvy

Obklopte se příjemnými podzimními barvami. Oranžová, hnědá, žlutá, zelená, šedá, bordó a další. Buď formou dekorací či doplňků. Nemusíte se hned uchylovat k malování interiéru. Případně si vyrobte velký rám (třeba z kartonu) a nalepte na něj tapetu s podzimním motivem. Na stěnu pak opatrně tento rám umístěte. Stěna se tím neponičí a motivy můžete měnit dle ročního období.

Vytvořte si relaxační koutek

Nezapomínejte odpočívat a relaxovat. Pro tuto činnost je vhodné zbudovat příjemný koutek, kde můžete nerušeně číst knížku, vypít si kávu, luštit křížovky nebo poslouchat příjemnou hudbu či zvuky přírody, což se jeví obzvlášť účinné. Vybavit útulný koutek není nic těžkého ani finančně nákladného.

Příjemná vůně

Pořiďte si různé druhy bylinkových čajů, které můžete během relaxace popíjet, mimo jiné vám příjemně provoní dům. Po domě či bytě rozmístěte například skořici, slupky z citrusů, levanduli. Vůně má velký vliv na náladu člověka.

Falešný krb

K podzimu patří i svíčky, ohýnek, pohoda, romantika. Zkuste si dát skleničku vína (ne více) prostě jen skleničku na pohodu a nemáte-li krb, použít tablet či notebook a dát přes celou obrazovku falešný krb s hořením ohně včetně zvukového doprovodu. Praskající polínka a pohled do ohně uklidňuje a vůbec nevadí, že nejde o pravý ohýnek. Někdy to prostě jinak nejde.

Obrázek: pixabay