Díky japonské metodě prádlo uschne rychleji. Klíčem je vhodné rozmístění oblečení

Fotografie: Depositphotos

Japonská metoda sušení prádla slibuje urychlení celého sušicího procesu. Zkuste se jí řídit a vaše textilie uschnou dřív, nežli začnou zapáchat zatuchlinou.  

Musíte-li sušit prádlo v bytě na sušáku, je velmi důležité, jak je rozvěsíte. Třeba překládání prádla na půl a přehození přes šňůru je pro bytové podmínky naprosto nevhodné. Poloviny ručníku, osušky či mikiny a dalšího tlustého či huňatého oblečení visí tak těsně blízko sebe, že mezi nimi nemůže cirkulovat vzduch. A bez toho prádlo neschne. Kupříkladu džíny byste měli pověsit za pas tak, že ho kolíčky zachytíte asi ob dvě šňůry. Tak se celý vnitřek kalhot včetně nohavic otevře a bude jimi proudit vzduch.

Prádlo potřebuje teplo a cirkulaci vzduchu

Jediné, čeho byste se v případě vrstvení a překládání prádla na sušáku mohli dočkat, je zatuchlý zápach špatně proschlých textilií. Proto je vhodnější, když většinu prádla pověsíte pomocí kolíčků. Lehké halenky a košile dejte na ramínko a zavěste na okno nad radiátor. Samozřejmě i samotný sušák můžete postavit do blízkosti radiátoru. Ale zpět ke způsobu věšení mokrého prádla. Existuje takzvaná japonská metoda – to znamená, že drobné kousky se věší doprostřed sušáku a delší kusy po obvodu, radí na webu TOnline.

Při sušení prádla v bytě byste měli mít v létě otevřená okna a způsobit průvan, v zimě otevřete ventilačky nebo alespoň zapněte větrák. Dobře schne prádlo na stojanovém sušáku v domácnostech, kde jsou instalovány vyhřívané podlahy. To se vyplatí pořídit si sušáky dva, abyste teplo, které od podlahy stoupá vzhůru, využili i k sušení. Prádlo nebudete muset věšet nahuštěně a japonská metoda sušení prádla vám pomůže.

Prádlo vydrží krásné a příjemné celou věčnost. Pomůže i vhodná teplota vody a prací prostředek

Další vychytávky pro rychlejší schnutí prádla

Chcete-li v bytě zkrátit dobu sušení textilu, vyzkoušejte některý z následujících triků:

  • Prádlo po ukončení pracího cyklu ještě jednou samostatně vyždímejte; tímto způsobem se vám je vlastně podaří lehce předsušit.
  • Před posledním ždímáním, anebo právě při dodatečném odstřeďování, vložte mezi prádlo dva menší suché ručníky. Dokáží do sebe pohltit přebytečnou vodu.
  • Někdo používá plastové lahve s horkou vodou, někdo klasický gumový termofor. Zavěsí je na několik míst na sušáku (nebo do jeho bezprostřední blízkosti) a teplo sálající z nádob se sušením prádla pomůže.
Kolíčky používejte i na stojanovém sušáku
Fotografie: Pixabay

Dnes existuje různých sušících stojanů i závěsných sušáků celá řada, jen je zapotřebí si na trhu správně vybrat. Jsou sušáky patrové, nástěnné na zavěšování ramínek s oblečením, včetně stropních kladkových systémů, jak se uvádí na webu ThePeakDream. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, že sušička, pračka a další velké spotřebiče mají být zapojeny přímo do hlavní zásuvky. Prodlužovací kabely používejte jen u menších elektrospotřebičů.

Zdroje: TOnline, ThePeakDream

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*