Skryté účinky ovoce a zeleniny, které pomohou při čištění domácnosti

Fotografie: Freepik

Úklid domácnosti je jednou ze základních činností, které pravidelně provádíme, abychom dosáhly nejen příjemného vzhledu, ale i hygienického a zdravého mikroklimatu, které podporuje náš organismus a posiluje imunitu. Postupy úklidu a čištění jednotlivých typů povrchů máme často zažité a obvykle k nim používáme řadu komerčních prostředků.

Mohou však vedle čistící složky mohou obsahovat také nežádoucí chemikálie, jež se do domácího prostředí mohou postupně uvolňovat a způsobovat tak nechtěné reakce včetně těch alergických. Většinu prostředků lze nahradit přírodními produkty, mezi které patří také běžné ovoce a zelenina. Víte, jakým způsobem je možné je aplikovat?

Ovoce a zelenina jako prostředky na čištění povrchů

Ovoce i zelenina nejen skvěle chutnají, ale obsahují také spoustu aktivních a účinných látek, jejichž prostřednictvím je možné efektivně odstraňovat z běžných povrchů prach, nečistoty nebo mastnotu, či je optimálně zakonzervovat a dosáhnout tak vysokou odolnost vůči vlivům prostředí.

Nejčastěji se jedná o kyseliny či zásady, nebo olejovité složky, které jsou v ovoci a zelenině přirozeně obsažené. Podívejte se, které plody lze po vhodném zpracování použít.

Citron

Účinky citronové šťávy a její aplikace při čištění jsou obecně známé a poměrně dobře rozšířené. Kyselina citronová, kterou obsahuje, je velmi dobrým čistidlem a bělidlem, které se využívá pro běžný úklid, ale i jako přísada do pracího prášku nebo k čistění kovových součástí spotřebičů nebo glazovaných povrchů.

Cibule

Aktivní látky s čistícími účinky se u cibule začínají uvolňovat teplem. Jako taková je vhodná pro čištění a konzervaci vnitřních stěn trouby – je potřeba ji rozkrojit a nahřát nad mírným plamenem a poté troubo vytřít stranou řezu.

Okurka

Vodnatá dužina okurky je schopná odstraňovat pevné nečistoty z různých povrchů. Jejím prostřednictvím můžete například z omítky či malby na stěně odstranit čmárance tužkou, nebo mastné skvrny a špínu na zrcadle.

Grapefruit

Obdobně jako citron i grapefruit obsahuje velké množství kyseliny citrónové a dalších účinných látek. Šťáva z grapefruitu se hodí především k čištění glazovaných nebo lesklých plastových či kamenných povrchů – využijete ji jako přísadu domácího prostředku pro čištění koupelny.

Fotografie: Pixabay

Limetka

Plátek limetky se používá pro čištění mikrovlnky. Stačí jej položit na talířek, pokapat trochou octa a nechat zahrát přibližně na 5 minut. Po vyjmutí se pak vnitřek mikrovlnky pouze otře hadrem.

Rebarbora

V rebarboře se obsažená kyselina šťavelová, která pomáhá odstraňovat rez a připálené nečistoty z používaného kovového nádobí. K aktivaci je potřeba teplo, pokud tedy chcete tento postup využít, nechte v dané násobě rebarboru na pár minut vyvařit.

Banán

Slupka z banánu je vhodným prostředkem pro čištění listů pokojových rostlin. Setřením odstraníte prach a zároveň jim dodáte potřebné živiny.

Fotografie: Pixabay

Tymián

Tymián obsahuje dezinfekční látky, které se rozpouští v alkoholu. Smícháte-li tymián s lihem, získáte velmi účinný desinfekční roztok, který můžete používat pro hygienické čištění kuchyně či koupelny. Do roztoku je možné přidat pro větší účinnost citronovou kůru.

Ořechový olej

Olej z různých typů ořechů je výborným konzervantem pro dřevěné povrchy. Lze je jím pouze potírat, přičemž dodává dřevu ztracený lesk, a současně odstraňuje ulpělé nečistoty.

Esenciální olej z máty peprné

Máta peprná je pro své výrazné aroma velmi účinným repelentem. Postřik z tohoto oleje umožňuje vyhubit nežádoucí hmyz, stačí jej jen nastříkat na příslušná místa.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]