Jarní cibulka patří mezi velice oblíbené bylinky, které mnozí z nás nepoužívají kvůli léčebným účinkům, ale prostě protože nám chutná. Na talíři skvěle vypadá, navíc tak trochu okoření jídlo, protože má výrazné cibulové aroma. Přesto ale není natolik silná jako cibule nebo cibulová nať, takže je velice vhodná i pro konzumaci dětskými strávníky. Podíváme se na to, jak ji pěstovat z pohodlí domova.
Připravte si několik věcí
Před samotným pěstováním si připravte několik věcí, které už s velkou pravděpodobností budete mít doma: nádoby se zeminou, vodu, misky k pravidelnému zalévání rostliny. Zvláště misky pro zalévání rostliny se vám velice vyplatí, považujeme je dokonce za nezbytné. Potom už jen stačí obrnit se trpělivostí, protože chvilku potrvá, než si na domácí jarní cibulce pochutnáte.
První způsob: plastová láhev
Pěstování jarní cibulky v plastové láhvi je velice jednoduché; navíc je to způsob, jak zužitkovat prázdné lahve. Nejlepší jsou dvoulitrové láhve nebo i větší (pokud se vám podaří sehnat). Jednoduše odřízněte z láhve horní část, nejlépe někde v polovině.
Dále spodní polovinu láhve naplňte pilinami, toaletním papírem, látkami nebo jinými prostředky, které udržují vlhkost. Funkce těchto prostředků je dlouhodobě udržet vlhkost v láhvi.
Příprava cibulek na pěstování
Připravte si pět až sedm cibulek a odetněte jim horní část tak, aby byla vidět buničina pouhým okem. Poté cibulky naskládejte nahoru na vyplněnou láhev. Takto připravenou láhev zalijte asi 100 ml vody a přikryjte horní částí láhve.
Za nějaký čas, obvykle od patnácti do třiceti dnů, začnou cibulky růst a brzy narostou na délku 20 cm. Není potřeba je příliš často zalévat – ostatně množství vlhkosti můžete snadno kontrolovat pouhým okem.
Druhý způsob: igelitová taška
Pokud se vám první způsob pěstování zdá příliš nebezpečný, protože při řezání láhve se můžete poranit, můžete zkusit ještě i jiný netradiční způsob pěstování jarní cibulky doma. A tím je pěstování v obyčejné igelitové tašce. Toto pěstování se od první metody příliš neliší.
Připravte si plastovou nádobu nebo keramickou misku, protože zde existuje riziko protržení tašky. Pak by mohlo dojít ke znečištění vaší podlahy. Navíc díky misce budete moci s nasazenou cibulkou lépe manipulovat a v případě potřeby ji odsunout na jiné místo.
Pěstování
Pro urychlení růstu jarní cibulky je vhodné namočit cibulka na dva dny v teplé vodě. Vodu je potřeba měnit ráno i večer. Pokud tak učiníte, cibulka může vyrůst už o deset dní dříve! Po procesu namáčení cibulky osušte papírovým ručníkem.
Tašku naplňte něčím, co bude udržovat vlhkost. Na něj pak naskládejte cibulky – jednu vedle druhé. Poté zalijte a tašku zavažte. Umístěte na tmavé a chladné místo. Po třech dnech přemístěte na okenní parapet. Tašku rozvažte až v okamžiku, kdy se cibulka začíná dotýkat horní části tašky.