Jarní péče o jahodníky zajistí bohatou úrodu sladkých a šťavnatých plodů. Ocení i hnojivo a mulč

Jarní péče o jahodníky se rozhodně vyplatí
Fotografie: Pixabay

Jarní péče o jahodníky je nezbytná. Je zapotřebí jim dodat živiny i závlahu. Vhodné je i mulčování. Pak už můžete jen čekat na bohatou úrodu.

Kdo by nestál o to, aby právě ty jeho jahody byly nejlepší v celém okolí. Je to rozhodně možné, ovšem je nutné ve správný čas učinit správné kroky. Péči o jahodníky není radno zanedbávat, mohlo by se vám to vymstít.

Jahody jsou chutné i zdraví prospěšné

Jahody jsou chutné a šťavnaté plody plné vitamínu C, minerálů i antioxidantů. Tyto plody jsou velmi přínosné pro lidské zdraví, neboť – jak uvádí web Healthline – mají protizánětlivé účinky, působí proti stárnutí i proti mrtvici. Přispívají i k udržení normálních kognitivních funkcí a zlepšují zrak. A tohle všechno jste možná ani nevěděli. Takže pěstujte jahody nejen pro děti, ale také pro sebe.

Konzumace jahod se totiž doporučuje i lidem, kteří chtějí zhubnout, trpí cukrovkou či kardiovaskulárními chorobami. V péči o jahody je pak rozhodující hnojení, zálivka, odplevelování a provzdušňování půdy, aby se ke kořenovému systému dostal dostatek vzduchu.

Pro výsadbu cibule je třeba vybrat správný druh. Každý z nich se hodí k jinému účelu

První péče o jahody po zimě

Jarní péče o jahodníky je základem celé sezony. Odstříhejte všechny suché a poškozené listy. Nejlépe bude, když ponecháte jen srdíčka a k nim asi čtyři menší listy. Na starých listech by totiž mohli být škůdci, spory plísní nebo hniloba. Zbavte záhony plevele a pak můžete kolem rostlin nastlat mulč. Vhodná je sláma, ale i kůra – jahodám totiž vyhovuje nepatrně kyselá půda a mulčovací kůra jí kyselost poskytne, radí ZielonaInteria. Jednak se mulčem omezí růst plevele, ale hlavně se v půdě zadrží mikroživiny a vláha.

Přihnojování jahodníků

Jakmile se oteplí a vy jahodníky přihnojíte a zalijete, začnou růst velmi rychle. Pokud jste záhony nepohnojili na podzim organickými hnojivy (chlévská mrva, kompost), nevadí, ale teď už to nedělejte. Využijte spíš granulovaný kompost, granulovaný slepičí trus, radí HomesAndGardens. Stačí, když granulky nasypete kolem jahodníků a mírně zapravíte do zeminy. Pak už stačí jen zalévat. Granule se budou postupně rozpouštět a dodají do půdy potřebné minerály.

Další vhodné přírodní hnojivo je vyrobeno z trusu moučných červů a z jejich schránek. Použít můžete i zákvas z kopřiv či fermentovaný nálev z droždí. První hnojivo by mělo obsahovat víc dusíku, aby pěkně narostla zelená hmota, tedy listy a vytvořily se květní pupeny. Pro vývoj plodů se přihnojuje větší dávkou fosforu a draslíku. Kdyby začaly jahodníku žloutnout listy, je to znamení, že rostlinám chybí přísun vápníku, hořčíku a železa. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali, jak byste se měli na jaře postarat o maliníky.

Zdroje: ZielonaInteria, Healthline, HomesAndGardens

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*