
Jaro je za dveřmi, a kdo vlastní zahradu, ten se až do podzimu nebude nudit. Ovšem nejvíce práce je na pozemku právě teď v předjaří.
Právě nyní, pokud jste tak neučinili už v únoru, před vámi stojí jeden z nejdůležitějších úkolů na zahradě, a tím je prořezávání keřů, případně ještě stromů, tedy dřevin. Správným průklestem a prostřihem zajistíte zdraví rostlin a také bohatou a kvalitní sklizeň.
Co byste o prořezávání měli vědět
Většinou se ovocné stromy (zejména jádroviny) prořezávají v teplejších únorových dnech, kdo to však nestihl, může to napravit i nyní, počátkem března. Ale zásadní tvarovací střih už nedělejte. Odstraňte jen větve, které se navzájem kříží, abyste prosvětlili korunu. Dále je zapotřebí odstřihnout větve suché, polámané a jinak poškozené, dále také ty, které jsou napadené nějakými škůdci či plísněmi. Odřezat můžete i vlky. Do koruny musí jít vzduch a dostatek světla. Jen tak bude mít ovoce optimální podmínky k dozrávání.
Výjimkou jsou peckoviny, ty je vhodnější prořezávat až v květnu, a úplně nejvhodnější je k tomu doba, kdy už stromy kvetou, anebo po sklizni. Například prořez švestek v předjaří by se vám mohl vymstít, strom by mohl doslova „vykrvácet“. Odborněji řečeno jde o ztrátu čili vytečení mízy, jak píše web AgroInform.
Po odeznění mrazů nastává nejvyšší čas na prořezání maliníku. Je však třeba rozlišit dva typy keřů
Drobné bobuloviny
V předjaří se také prořezává vinná réva, ovocné i okrasné keře i vysoké okrasné traviny. Pokud jste vinohrad neostříhali koncem února, máte v těchto dnech poslední šanci. Při pozdějším střihu by se mohl objevit obdobný problém jak u peckovin. Míza už začíná proudit a mohla by řeznými ranami vytéct a keře by uschly. Pustit se můžete do rybízu, angreštu, malin i borůvek.
Nestříhejte ale kamčatskou borůvku, takzvaný zimolez kamčatský. Ta plodí už v květnu, a to znamená, že v tomto období už by mohla nasazovat květní pupeny. Kdo nemá zkušenosti, mohl by si výhonky s nimi odstříhat. A bylo by po úrodě.
Okrasné trávy, keře a trvalky
Jaro je za dveřmi a řez vyžadují i různé okrasné trávy. Hlavně proto, že přes staré uschlé stonky by nové výhony jen stěží prorůstaly. Totéž platí pro všechny trvalky, jejichž stonky s listy nezašly přes zimu samy. Seřízněte také okrasný keř ořechokřídlec, který začíná vykvétat až koncem léta. Na keře, které mají kvést zjara a v létě, už nyní raději nesahejte. Doba k jejich zkracování je po odkvětu, tedy koncem léta či na podzim, radí web RHS.
Také čajové (velkokvěté) růže potřebují řez. Ponechte nanejvýš 3–4 tlusté výhonky a ty seřízněte asi na 3–5 pupenů. Odstraňte hlavně všechny pomrzlé, odumřelé a jinak nemocné výhonky. U keřových růží řežte až do starého dřeva. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás sepsali, jak byste měli postupovat při stříhání maliníku.
Zdroje: AgroInform, RHS
Napište komentář