Jarní úklid kuchyně – pamatujte na těchto 9 nejdůležitějších věcí

Většina lidí začíná jarní úklid tříděním šuplíků, zásuvek, mytím oken, praním záclon a závěsů. No a jiní si vezmou do parády ze všeho nejdříve kuchyni, protože vědí, že úklid kuchyně dá pořádně zabrat. Je to místnost, kde se připravuje jídlo pro celou rodinu a používá se řada kuchyňských spotřebičů a manipuluje se zde s potravinami. Proto může být úklid kuchyně takový očistec. Velmi nám záleží, aby byla hygienicky čistá.

Ovšem pokud si vše naplánujete, zvládnete to hravě. Nechtějte však stihnout vše v jeden den. Ne, že by to nebylo možné, ale odebere vám to chuť, elán a spoustu energie. Úklid kuchyně si rozplánujte i na několik dní, přičemž pokaždé vyčistíte něco jiného. Začínáme…

Trouba

Jestliže nemáte zabudovanou troubu, ale volně stojící, pak je vhodné vysunout ji do prostoru, ať můžete umýt boční strany, zkontrolovat zadní stranu a umýt i podlahu pod troubou. Vytáhněte veškeré knoflíky (pokud nemáte troubu digitální) a umyjte je. Každá trouba je jiná, takže její mytí je čistě individuální záležitost. Troubu nemyjeme pouze zvenčí, ale i zevnitř a občas je nutné rozmontovat její dvířka a dostat se do prostoru mezi skly. Mřížky z trouby můžete umýt v myčce nádobí nebo vložit do velkého igelitového pytle, polít mycím přípravkem a nechat přes noc působit.

Varná plocha

Někdo má plynové hořáky, jiný elektrické plotýnky jiný sklokeramickou desku. Opět tedy záleží na typu varné plochy. S čištěním vždy pomohou běžné věci, které máte doma – soda na pečení a ocet nebo citronová šťáva. Na velmi znečištěné varné ploše můžete opět nechat mycí přípravek působit přes noc a ráno umýt.

Pracovní plocha a skřínky

Záleží jen na vás, zda použijete komerční přípravky nebo dáte přednost šetrnějším postupům a zvolíte si ocet, jedlou sodu či éterické oleje, které dokáží dezinfikovat a provonět. Skřínky opět umýváme zvenčí i zevnitř. Tady se rovnou nabízí možnost roztřídit nádobí a některých starých kusů se nadobro zbavit. Případně můžete starý kastrol nabarvit, ozdobit a použít jako květináč. Stejně tak lze využít i stará forma na bábovku. Vysloužilé nádobí můžete tímto způsobem recyklovat. Z talířů lze vyrobit hezké dekorace na stěnu nebo jimi podložit květináče.

Dřez

I zde může pomoci jedlá soda a ocet. Vyčistíte dřez, zbavíte se vodního kamene i pročistíte hned i odpady. Ocet a soda vytváří skvělou kombinaci k čištění a neutralizují zápachy. Ten mnohdy vychází právě z kuchyňského odpadu. Jakmile budete mít dřez vydrhnutý, naleštěte ho suchým hadříkem s trochou kokosového oleje. Nezapomínejte také na vodovodní baterii.

  • Mikrovlnná trouba – vložte do ní misku s vodou a citronovou šťávou, zapněte a nechte mikrovlnku zapařit. Poté stačí smýt houbičkou nečistoty a utřít dosucha.

  • Lednice a mraznička – vytáhněte veškeré potraviny, vypněte lednici, nechte rozrazit. Vyjměte všechny poličky, zásobníky a lednici i mrazničku důkladně umyjte teplou vodou s octem. Ocet zbaví lednici zápachů.

  • Myčka nádobí – naplňte malou misku octem a položte ji na horní stojan myčky. Pokud nastavíte myčku na nejteplejší, ale nejkratší cyklus, odstraní se veškerý ulpělý tuk. Nezapomeňte otřít těsnění a spodní část dvířek čistým hadříkem. Zkontrolujte stav soli a vyčistěte filtry.

  • Varná konev – po zimě nekonečných šálků čaje a kávy dostala konvice docela zabrat. Uvnitř se patrně usadilo dost vodního kamene. Nalijte do ní šálek octa a dolijte vodou. Nechte stát přes noc a ráno konev umyjte. Dejte do ní čistou vodu, uvařte jí a vylijte. To proto, aby se konev zbavila octového zápachu.

  • Odpadkový koš – ten se má umývat při každém úklidu, minimálně jednou týdně i tehdy, dáváte-li do něj igelitový pytlík na odpadky. Jakmile koš umyjete a utřete dosucha kápněte na papírový kapesník pár kapek éterického oleje a položte na dno odpadkového koše, teprve pak umístěte igelitový pytlík na odpadky. Když už jsme u triku s vůní éterického oleje, můžete pár kapek nakapat také do roličky papírových kuchyňských utěrek. Provoní to kuchyni i papírové utěrky.

Obrázky: cleanmyspace