Nemusíte být odborníkem na květiny, abyste věděli, že je třeba je čas od času zalévat. Ale jak často? To se liší v závislosti na druhu, jeho umístění, vystavení slunečnímu světlu i ročnímu období. V každém případě může být nedostatek i nadbytek vody pro rostliny škodlivý. Zjistěte, jak poznáte, že své květiny příliš zaléváte.
1. Uvadlé listy
Právě uvadnutí listů je nejčastěji spojováno s nedostatkem vody. Přebytečná voda může totiž způsobit, že stonky a listy ztratí svoji pružnost. Proč? Rostliny k životu potřebují nejen vodu a sluneční světlo, ale také kyslík. A tak pokud kořeny plavou ve vodě, nemohou se dostatečně vyvinout a listy mohou vadnout.
2. Plíseň
Plíseň se může občas objevit právě na povrchu hlíny, ve které je rostlina usazena. Bohužel to není pravidlem a plíseň se může rozmoci i jinde, často mezi kořeny a na dně květináče. V tomto případě platí jednoduché pravidlo – vrstvu s plísní odstraňte a nahraďte ji novou zeminou.
3. Promočená půda
Pokud máte podezření, že rostlina je permanentně v příliš mokré půdě, jednoduše ji vytáhněte z květináče a zkontrolujte kvalitu hlíny. Přitom stojí za to věnovat pozornost i kořenům a zjistit, zda se z nich nevine hnilobný zápach. V tomto případě by měla být přijata rozhodná opatření: úplně vyměnit půdu a zalévat již duchapřítomněji.
4. Padající listy
Listy mohou z rostliny padat častěji, zejména v zimě. Nemusí to však vždy být známkou toho, že o rostlinu špatně pečujete. Některé druhy se přirozeně zbavují svých starých listů a nahrazují je novými. Pokud je ztráta znatelně větší, stojí za to se nad tím pozastavit.
5. Žloutnutí listů
Velkou chybou je žloutnutí listů považovat za příznak usychání a zvyšovat z toho důvodu zálivku. Rostlina sice může opravdu usychat, ale zvýšení dávek vody jí rozhodně neprospěje. Přeléváním mohlo totiž dojít k uhnití kořenů a ona teď nemá, jak přijímat vláhu.
6. Ochablé listy
Pokud obvykle krásné a zdravé listy ztratí svůj tvar a vypadají unaveně, měla by se vám v hlavě rozsvítit výstražná kontrolka. Může se jednat jak o nedostatek, tak i o přebytek vody. Zamyslete se nad tím, zda jste v poslední době nezalévali rostlinu příliš, případně zkontrolujte substrát.
7. Deformování tvarů
Někdy příliš mnoho vody v květináči může způsobit, že rostliny pojmou více vody, než je obvyklé. Z toho důvodu mohou někde nabýt přílišné hmoty, deformovat a ničit se. Poté se na daném místě vytvoří nevzhledné díry, výrůstky a trhliny. Takto poškozené listy můžete ustřihnout a dále o rostlinu pečovat tak, aby se to již neopakovalo.