Muškáty promění terasu i balkon v paletu barev. Vysazují se od poloviny května

Fotografie: Freepik

Muškáty jsou dokonalou ozdobou balkonů, parapetů, teras i zahrad. Užijte si záplavu nádherných zářivých barev a dopřejte těmto okrasným rostlinám tu nejlepší péči.

Tyto květiny patří bezesporu mezi nejoblíbenější okrasné rostliny u nás. Svou přítomností dokážou vyzdobit a zútulnit jakýkoliv prostor. Porostou vám v květináčích i záhonech, a lze je tak pěstovat téměř kdekoliv. Pokud budete při jejich pěstování dodržovat určitá pravidla, budou dokonalou ozdobou celého vašeho domova.

Kdy vysazovat muškáty

Zkušení zahradníci zpravidla radí tyto rostliny vysazovat ven od poloviny května, když se i v noci drží venkovní teplota nad 10 °C. V případě, že by přece jen nastaly nečekané výkyvy teplot, vhodnými způsoby muškáty snadno před zimou ochráníte. Dlouhodobé vystavení příliš nízkým teplotám by je mohlo nenapravitelně poškodit.

Jak pěstovat muškáty

Pro svůj správný růst potřebují především dobře úrodnou půdu. Substrát před jejich výsadbou obohaťte vyzrálým kompostem a vždy je vyživujte jen tím nejkvalitnějším hnojivem. Přítomnost kompostu v substrátu zaručuje dobrý odtok přebytečné vody a zároveň zadrží vodu, kterou rostliny potřebují. Půda je díky němu mnohem propustnější, což způsobuje i snazší výměnu vzduchu.

Na co při pěstování nezapomínat

Důležitou roli hrají také rozestupy, které musíte mezi jednotlivými rostlinami dodržovat. Ty by měly dosahovat alespoň 20 cm. Pro jednu rostlinu je vhodný květináč o průměru 20 cm, aby měla kolem sebe dostatek prostoru a mohl se správně rozvíjet i její kořenový systém. Muškátům se nejlépe daří na slunci. Čím více světla jim zajistíte, tím bohatší budou jejich květy.

Zakořenění pelargonií pomocí banánu. Jednodušší způsob, jak tuto rostlinu pěstovat neexistuje

muškáty
Fotografie: Pixabay

Jak pečovat o muškáty

Pro tvorbu květů potřebují dostatek vody. V horkých letních dnech je proto po trochách zalévejte ráno i večer. Voda by měla být co nejteplejší a zalévat byste měli kořeny, ne květy nebo listy. Každé čtyři až šest týdnů dopřejte těmto rostlinám potřebnou dávku živin prostřednictvím vhodného hnojiva a nezapomeňte odřezávat odkvetlé výhonky.

Zdroj: Thatslife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]