Jedlá soda a ocet jsou všestrannými pomocníky v domácnosti. Díky nim perfektně vyčistíte i zažrané nečistoty

Fotografie: iStockphoto

Každá praktická hospodyňka ví, že uklízet se dá i bez prostředků z drogérií. Postačí k tomu pouze pár surovin, jako třeba jedlá soda a ocet. Když tyto ingredience smícháte, získáte skvělou směs na vyčištění trouby na pečení.

Na co všechno můžete jedlou sodu použít?

Soda bikarbona je skutečně přírodní zázrak. Dokáže zklidnit podrážděný žaludek a také vyčistit celou řadu míst v domácnosti. Zde je jejich malý přehled:

  • Lednice s mrazákem: pokud jste do velkého úklidu začlenili i tyto spotřebiče, určitě si vystačíte s navlhčeným hadříkem a také jemnou jedlou sodou. Ta kromě jiného perfektně neutralizuje pachy, a vaše lednička se bude lesknout jako nová!
Fotografie: Freepik
  • Odpadkový koš: trápí vás nepříjemné pachy, které se linou z koše na odpadky? Nemusíte kupovat speciální osvěžovače vzduchu. Stačí do sáčku vsypat trochu sody, vložit ji do koše a až poté umístit pytel na odpadky.
  • Ucpaný odpad: výborně si s usazeninami v potrubí poradí i směs jedlé sody (100 g) a vroucí vody (500 ml). Několik hodin se snažte nepouštět vodu, aby se odpad skutečně pročistil. Možné je přilít do odpadu i lihový ocet, který umocní účinek.

  • Stříbrné příbory a nádobí bude jako zrovna zakoupené: pokud potřebujete vyleštit příbory ze stříbra, nebo třeba i vázy a mísy, připravte si pastu z vody a jedlé sody v poměru 1:3. Pak ji naneste na ony předměty, nechte chvíli působit a opláchněte teplou vodou.
  • Nábytek potřísněný olejem: na skvrnu nasypte jedlou sodu a přetřete vlhkým hadříkem.
Fotografie: Freepik

Jak pomocí jedlé sody a octa vyčistit efektivně troubu na pečení?

A na závěr zde máme skvělý tip na přírodní čištění trouby na pečení. Potřebovat budete asi 3 lžíce octa a půl šálku jedlé sody. Směsí natřete vnitřní část trouby a zbytek roztoku nechte v ohnivzdorné nádobě uvnitř. Spotřebič spusťte na 100 °C a nechte působit asi 45 minut. Pak důkladně omyjte pomocí navlhčeného hadříku z mikrovlákna anebo houbičkou.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]