Jedlá soda a ocet: Neocenitelní pomocníci na ucpaný odpad

Jedním z častých problémů, který čas od času potrápí každého, je ucpaný odpad. Nejčastěji se s ním setkáváme v kuchyňském dřezu, kde je odpad nejčastěji zanesen zbytky jídla a mastnotou, v koupelně je to pak především odpad ve sprchovém koutě, kde se zachycují zbytky mýdla a také vlasy.

Na vyčištění ucpaného odpadu si můžete zakoupit speciální přípravky, které jsou ale často nepřiměřeně drahé a navíc stejně dobře si lze s ucpaným odpadem poradit za pomoci několika ingrediencí, které máte vždy doma.

Klasika v podobě jedlé sody a octa

Nejjednodušší způsob spočívá v použití jedlé sody a octa. Jejich kombinace je generacemi prověřená a dokáže si poradit i s těmi nejodolnějšími usazeninami a nečistotami. Postup je velmi jednoduchý. Nejprve do odpadu nasypte asi třetinu šálku jedlé sody a následně do odpadu nalijte stejné množství octa. Následně je vhodné odpad zašpuntovat, neboť dojde k chemické reakci, která usazeniny uvolní, a je lepší, když uvolněné nečistoty a nelibě vonící plyny zůstanou v odpadu.

Jedlou sodu s octem nechte působit alespoň po dobu jedné hodiny. Následně odpad propláchněte horkou vody. Existují i varianty, které doporučují k jedlé sodě přisypat také malé množství soli. Sůl se doporučuje také v případě, že odpad sice odtéká, ale vychází z něj nepříjemný zápach. Stačí do odtoku nasypat půl šálku soli a zalít horkou vodou.

Jak ucpanému odpadu předejít?

Pokud chcete problému s ucpaným odpadem předejít, je nutné věnovat pozornost zdánlivým maličkostem, které jsou ale skvělou prevencí. Jedním z nich je například používání sítka, které zachytí vlasy, kousky jídla či jiné hrubší nečistoty, které mají na ucpání odpadu největší vliv.

V případě kuchyňského odpadu je vhodné také preventivní prolévání horkou vodou, které pomůže odstranit usazenou mastnotu. V neposlední řadě je občas vhodné použít gumový zvon a jeho pumpováním vytvořit podtlak, který usazené nečistoty uvolní.

Kde jinde v domácnosti můžete zázračnou kombinaci jedlé sody a octa využít?

Jedlá soda a ocet mají v naší domácnosti při úklidu nezastupitelné místo, samostatně je lze použít při čistění neuvěřitelného množství povrchů. Jejich kombinace se kromě ucpaného odpadu využívá také při čištění trouby od nejrůznějších napečených nečistot a mastnoty. V tom případě se doporučuje nejprve smíchat přibližně půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořit směs, kterou následně nanesete do předehřáté trouby a necháte několik hodin působit.

Poté na vnitřek trouby s pastou nastříkejte trochu octa. Jejich následná reakce vytvoří pěnu, kterou pak hadříkem setřete i se všemi nečistotami. Mimo to lze kombinaci jedlé sody a octa využít také při praní, především k odstranění zápachu ze starších ručníků.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]