Jedlá soda je efektivním pomocníkem v domácnosti. Použít ji lze i při praní

Fotografie: Freepik

O skvělých a univerzálních vlastnostech, které má jedlá soda, už bylo napsáno mnohé. Jedlá soda má tak své uplatnění v kuchyni, v kosmetice i při úklidu. Dnes vám přinášíme několik informací o tom, proč je vhodné mít jedlou sodu také v koupelně v blízkosti vaší pračky a přidávat ji k pracímu prášku.

Jedlá soda a pachy

Jedlá soda je skvělým prostředkem, jak vaše prádlo, ručníky, ložní prádlo i oblečení zbavit nepříjemných pachů, které jsou způsoben bakteriemi. Stačí k běžnému praní přidat půl šálku jedlé sody a bude po nepříjemném zápachu. Jedlá soda totiž umožní regulovat hodnotu pH vody a tím pracímu prášku usnadní jeho práci. Podobně vám namočení oblečení ve vodě s jedním šálkem jedlé sody, snadno pomůže odstranit z oblečení nepříjemný zápach cigaret.

Jedlá soda a bělidlo

Pokud chcete vašemu bílému prádlu, například lůžkovinám či záclonám, navrátit jejich bělost, smíchejte půl šálku bělidla s půl šálkem jedlé sody. Směs nalijte přímo do bubnu pračky a vyperte jako obvykle, budete překvapeni tím rozdílem.

Jedlá soda a tvrdá voda

Pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, pravděpodobně k prádlu přidáváte aviváž, abyste vodu změkčili. Aviváž však mění strukturu tkanin a způsobuje, že oblečení rychleji zapáchá. Nahraďte aviváž jedlou sodou a vaše prádlo bude krásně měkké a voňavé. Navíc mnohé aviváže způsobují problémy dětem a lidem s citlivou pokožkou, jedlá soda je mnohem lepším a šetrnějším řešením.

Jedlá soda a vodní kámen

V neposlední řadě je jedlá soda velmi účinným prostředkem v boji s vodním kamenem. Pravidelným používám jedlé sody při praní tak ochráníte vaši pračku před vodním kamenem. Společně s octem můžete jedlou sodu použít i k odstranění vodního kamene na koupelnových obkladech či bateriích. Jedlá soda s horkou vodou vám také pomůže od dalšího typického problému, se kterým se v koupelně můžete setkat, ucpaného odpadu.

Fotografie: Pixabay