Tuto oblíbenou štiplavou plodinu nemusíte pěstovat jen na vašich záhonech. Dařit se jí bude i doma v květináči, a tak můžete mít čerstvý česnek po ruce, kdykoliv budete potřebovat.
Nejenže česnek obohatí každý pokrm o jeho typickou štiplavou chuť, ale má i řadu zdravotních benefitů. Pomáhá snižovat krevní tlak a má přirozené protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Čerstvý česnek byste tak měli používat co nejčastěji to jde. Pokud však nemáte zahradu nebo místo na uskladnění sezónního česneku, zasaďte si přes zimu česnek do květináče.
Vyberte si druh česneku
Nejprve je potřeba se rozhodnout, jak budete chtít česnek sklízet. Počítejte s tím, že k plnému dozrání potřebuje česnek poměrně dlouho dobu (8–10 měsíců). Pokud ho vysadíte na jaře, pak můžete z květináčů sklidit úrodu na podzim, nechat česnek vysušit a uložit na chladné a tmavé místo. Pokud však nemáte česnek kde skladovat, můžete ho vysazovat postupně.
Každý měsíc si zasaďte pár stroužků do menšího květináče a česnek můžete sklízet čerstvý i během zimy. Jen pamatujte na to, že česnek potřebuje hodně světla a květináč byste tak měli umístit blízko okna, kde bude mít alespoň 8 hodin plného světla denně. Také si rozmyslete, který typ česneku zasadit. Nepaličák je měkkčí, má hodně menších stroužků a je vhodnější ke skladování. Paličák je tvrdší, stroužky jsou velké a uspořádané do kruhu kolem stonku.
Pěstování česneku doma není nijak náročné. Vyberte si květináč vhodné velikosti. Musí mít drenážní otvory a hloubku alespoň 25–30 cm. Počítejte s tím, že každému zasazenému stroužku byste měli nechat v průměru 8–10 cm místa, aby se vyvíjející česneky vzájemně neomezovaly. Květináč naplňte univerzálním zahradnickým substrátem a nechte 2 cm pod okrajem květináče volné.
Jak česnek zasadit
Zakoupený sadbový česnek rozdělte na jednotlivé stroužky (není třeba ho před výsadbou loupat). Nyní stroužky zatlačte do substrátu přibližně 3 cm pod povrch. Špičatá část stroužku musí směřovat nahoru. Zarovnejte substrát a zalijte ho. Květináč umístěte na světlé místo a nyní už jen stačí česnek občas zalít a přidat hnojivo.
Výraznou chuť vlastnoručně vypěstovaného česneku doprovodí pocit hrdosti. Klíčové je rostliny nepřelévat
Substrát česneku udržujte mírně vlhký, ale nezalévejte často. V přemokřeném substrátu by česnek začal uhnívat. Česneku také dodejte pomalu se uvolňující hnojivo s vyváženým poměrem NPK. Zhruba po 9 měsících bude česnek ke sklizni. U nepaličáku to poznáte podle žloutnoucích listů. Paličák pak vyžene zakroucený stonek s pacibulkou, Jakmile se tento stonek téměř narovná, můžete sklízet. Avšak pozor, stonek s pacibulkou ponechte jen u jedné rostliny, ostatní odstřihněte, aby nebraly česneku sílu.
Zdroj: Eleganzaplus