Umíte pečovat o pokojové rostliny? Nápady na péči o kytky a rady, jak správně zavlažovat přijdou vždy vhod

Péče o pokojové rostliny se může zdát složitá, ale opak je pravdou. Stačí pouze zjistit, co která kytka vyžaduje. Každá rostlina má jiné požadavky na světlo, půdu i zavlažování. Pokud se vašim kytkám nedaří, pak buď stojí na špatném místě nebo je špatně zaléváte. V dnešním příspěvku se zaměříme právě na péči o pokojové rostliny.

Potřeby rostlin

Jak jsme již uvedli, každá kytka má jiné požadavky. Než si tedy pořídíte nějakou kytku, zjistěte více o tom, jaké podmínky ji vyhovují. To neznamená, že když někde koupíte rostlinku v květináči, že ji substrát, ve kterém je zrovna umístěná, vyhovuje. Vaším úkolem je tedy zjistit přesný název rostliny a vyhledat si její potřeby. Od správného substrátu, přes umístění (plné slunce, polostín, stín), až po zálivku. Jsou rostliny, které vyžadují suchou půdu a zálivku jen občasnou, ale i rostlinky, které rády stále vlhkou půdu. Některé rostliny je lépe zalévat pouze do mističky, aby jim nehnily listy.

Nejčastější problém

Nejčastější problém s pokojovými kytkami je buď přelévaní nebo naopak nedostačující zálivka. V prvním případě (přílišná zálivka) sedí rostliny na vlhké půdě po dlouhou dobu, což vede k hnilobě kořenů. Je to kvůli nedostatku slunečního světla a větru, které v uzavřeném prostředí chybí, což způsobuje menší nebo žádné odpařování vody.

Nejlepší způsob, jak udržet své rostliny naživu v interiéru, je zalévat vodou, pouze pokud je substrát suchý, zejména pokud rostliny pěstujete v úplném stínu, za nepřímého slunečního světla. Prohrábněte ukazováčkem do hloubky 2 až 3 centimetry substrátu, tak poznáte, zda je suchý nebo vlhký.

Techniky zalévání

Existují dva způsoby, jak kytky zalévat. Shora a zdola. Zalévání shora patří k těm nejběžnějším. Zkrátka nalijete vodu přímo do květináče. Některé rostliny jsou náchylnější k plísňovým infekcím, takže je vždy bezpečné dávat přednost zalévání na základě toho, o jakou kytku jde a v jaké úrovni se nachází, aby nedošlo ke smáčení listů, které mohou hnít.

Zalévání zdola – Tento způsob zalévání je nejvhodnější pro rostliny, které nemají rády mokré listy a stonky. Vezměte dostatečně velkou misku a naplňte ji vodou. Do ní pak umístěte květináč s rostlinkou a počkejte cca 20 minut. Ujistěte se, že květináč má na spodní straně odtokové otvory. Pak květináč umístěte zpět na své místo.

Vlastnosti vody

Voda má různé vlastnosti, které byste měli před zavlažováním pokojových rostlin znát. Zahrnuje faktory, jako je: typ a teplota vody. Kytce může ublížit, když ji budete zalévat příliš studenou vodou nebo vodou z kohoutku, kde může být hodně chloru.

Nejlepší vodou pro rostlinu je dešťová voda, protože je přirozená a bez jakéhokoli znečištění. Můžete také použít balenou vodu, i když to může být docela drahé. Dále pak vodu filtrovanou, převařenou a vystydlou, odstátou vodu či vodu z akvária apod. Ideální je voda pokojové teploty.

Obrázky: YouTube, pixabay