Vratič obecný: Nádherně kvetoucí bylina zkrášlí nejen zahradu, ale pomůže i proti parazitům a revmatu

Fotografie: Freepik

Možná si také v létě na louce všímáte velkých shluků rostlin se žlutooranžovými květy a velkými listy. Jedná so tzv. vratič obecný. Je dobře známý a používaný jako přírodní lék v boji proti kožním parazitům nebo revmatickým bolestem. 

Nálev a olej z rostliny také účinně odpuzuje klíšťata, komáry, mouchy a další hmyz. Kromě svých cenných využití skvěle vyzdobí i každou zahradu. Podívejte se, jak tuto rostlinu pěstovat a jak využívat léčivé účinky.

Léčivka s dlouhou tradicí

Vratič roste v mírném podnebí v Evropě a Severní Americe. Vyznačuje se krátkými oddenky, velkými listy a žlutooranžovým květenstvím. Může dosáhnout výšky až 1,5 metru. Roste na loukách, lesních mýtinách nebo polích. Vydává charakteristickou, intenzivní vůni připomínající kafr. Kvete nejvíce v červenci a srpnu.

Fotografie: Freepik

Květy i listy rostliny mají cenné vlastnosti. Listy lze sklízet od května do srpna a květy se sklízejí v červenci a srpnu. Měli by se sušit na tmavém a teplém místě, kde teplota nepřesahuje 35 stupňů.

Dříve lidová medicína používala rostlinu k léčbě žaludečních a zažívacích potíží. V dnešní době se to již nedoporučuje, protože bylo zjištěno, že vratič obsahuje toxickou látku thujon, a proto může být jedovatý pro lidi i pro dobytek.

Esenciální olej z vratiče

Má velmi intenzivní vůni a účinně odpuzuje klíšťata, mouchy, komáry i další hmyz. Z tohoto důvodu může být rostlina přirozenou alternativou k přípravkům dostupným v lékárnách. Stačí ji rozemlít a natřít si ji na pokožku.

Fotografie: Freepik

Můžete také připravit nálev. Hrst čerstvých nebo sušených květů zalijte vroucí vodou a nechte louhovat po dobu 30 minut. Poté nálev zchlaďte a přelijte do rozprašovače. Touto směsí se pak nastříkejte vždy, když se chytáte do přírody.

Proti parazitům a revmatickým bolestem

Extrakt z vratiče je účinný také proti parazitům na pokožce: vši nebo svrab nemají šanci. V lékárně můžete koupit mnoho produktů, které obsahují různé směsi bylinných extraktů, které je třeba vtírat do pokožky. Vhodný extrakt si však můžete připravit i sami. Lžíci květů a půl lžíce tymiánu je třeba zalít sklenicí vroucí vody a nechat louhovat zakryté po dobu 15 minut. Touto tekutinou pak potírejte pokožku postiženou kožními obtížemi nebo místa, která trápí revmatismus.

Jak si vratič vypěstovat?

Semena lze zakoupit v zahradních obchodech a zasít je přímo do země brzy na jaře. Bylinu lze potom rozmnožovat dělením rostlin. Je však třeba si uvědomit, že vratič je expanzivní rostlina a rychle roste. Nejlépe se jí daří na slunných místech a na suchých, dobře odvodněných půdách.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]