Domácí test pravosti zlata rozliší padělky a hodnotné šperky. Stačí k němu lupa nebo magnet

Fotografie: Depositphotos

Díky tomuto jednoduchému testu si ověříte kvalitu zlatých šperků v pohodlí domova. Zjistěte, jestli jste nenaletěli podvodníkovi a nestřežíte si doma padělky.

Zlaté šperky patří mezi oblíbenou ozdobu mnoha lidí, proto jsou také často předmětem padělků a podvodů. V dnešní době je jejich přeprodávání bohužel ještě snazší, a tak je větší pravděpodobnost, že podvodníkům naletíte. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak pravost a kvalitu zlatých šperků ověřit, aniž byste museli vyhledat specializovaného odborníka.

Cena zlata neustále roste

Jelikož se jedná o cennou rudu, každým rokem se jeho cena navyšuje, což vytváří vynikající podmínky pro podvodníky, kteří prodávají padělky za výhodnější, přesto stále vysokou cenu. Abyste si byli jistí, že je zakoupený výrobek skutečně zlatý, podrobte ho doma tomuto jednoduchému domácímu testu. Zvládnete to i bez speciálních nástrojů.

Jak poznat padělek

Nejčastěji se v případě falešného zlata jedná o slitinu zinku a mědi. Pravý kus od falešného však poznáte například pomocí znaku ryzosti. Ten bývá zpravidla vyražen na nenápadném místě a dokazuje kvalitu použitého zlata. Pomocí lupy je možné znaky snadno najít i přečíst, a zjistit tak, jaký je celkový obsah zlata v daném výrobku.

Oslnivý lesk a záře u stříbrných šperků není pouhou minulostí. Kondici navrátí i soda nebo ocet

hodinky zlato
Fotografie: Pixabay

Prohledání šperku se vyplatí provádět hned při jeho výběru. Pokud nakupujete přes e-shop, pak ho zkontrolujte co nejdříve po jeho doručení a v případě jakýchkoliv pochybností neváhejte předmět obratem vrátit. Popřípadě si vyžádejte certifikát potvrzující pravost zakoupeného výrobku.

Další způsob, jak ověřit pravost šperků

Kromě lupy lze ke kontrole zlata využít další pomůcku z domácnosti, a to obyčejný magnet. Ten jednoduše přiložte ke zlatu nebo stříbru a sledujte, co se stane. Zlato ani stříbro nejsou magnetické, a proto by neměly být přitahovány žádnou silou. Použít lze také trochu bílého octa. V případě padělku kapalina při styku s kovem změní barvu.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]