Obnovit zašlou krásu stříbrných šperků lze i bez speciálních přípravků

Pokud jde o drahé kovy, nejčastěji a v největším množství doma máme stříbro. Ať už máme na mysli stříbrné náušnice, řetízky, prsteny či příbory, svícny a jiné dekorace, mají jedno společné. Postupem času ztrácejí svůj lesk a postupně černají. Na vině je nejen přirozená oxidace, ale také nejrůznější kosmetika, kterou používáme.

Dnes pro vás máme ale několik prověřených triků, jak snadno a rychle můžete vašemu stříbru jeho lesk a čistotu vrátit.

Alobal a prací prášek

Tento čisticí trik je vhodný pro mírně znečištěné stříbro, především stříbrné šperky. Stačí vzít jakoukoli misku a obalit ji alobalem. Následně do misky nalijte horkou vodu a přidejte k ní jednu polévkovou lžíci tekutého pracího prostředku, vše dobře promíchejte. Poté do misky vložte stříbrné předměty a nechte několik minut působit. Poté stříbro vyjměte, opláchněte vlažnou vodou a vysušte za pomoci papírového ubrousku.

Alobal a jedlá soda

Další možností je kombinace alobalu a jedlé sody. Misku či jinou nádobu opět obalte alobalem, nejvhodnější je použít misku či pekáč vyrobený z keramiky či skla. Následně do misky či pekáče nalijte horkou vodu a přidejte jedlou sodu. Na pět litrů vody vystačí dvě lžíce sody. Stříbro poté na patnáct sekund ponořte do této směsi a následně pomocí kuchyňských kleští vyjměte. Nechte uschnout a nebudete věřit svým očím.

Kečup

Možná to zní poněkud divně, ale k vyčistění stříbra lze použít také kečup. Stačí nanést trochu kečupu na papírovou utěrku a jemně otřít znečistěný stříbrný šperk či příbor. Pokud je předmět poškrábaný, naneste kečup přímo na tyto oblasti a nechte působit po dobu patnácti minut. Poté otřete hadříkem z mikrovlákna a opláchněte čistou vodou. K vyčistění hůře dostupných míst například na stříbrných svícnech či jiných dekoracích můžete k čistění použít také měkké zubní kartáček.

Zubní pasta

Nejznámějším způsobem, jak vrátit svým stříbrným šperkům lesk, je použít zubní pastu. Nejvhodnější je použít gelovou neabrazivní zubní pastu. Stačí vytlačit její malé množství na měkký hadřík nebo papírový kapesník a pomalými kruhovými pohyby šperky vyleštit a zbavit nečistot. Následně šperky opláchněte čistou vodou.

Citronová šťáva

Lesk stříbru navrátí také citronová či limetková šťáva. Stačí vymačkat čerstvou šťávu do misky s trochou vody a stříbrné předměty do ní na hodinu ponořit. Po uplynutí tohoto času stříbro vyjměte, důkladně opláchněte čistou vodou a osušte papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem.

Čisticí prostředek na okna

Čističe oken fungují nejen na skleněných plochách, dokáží také odstranit nečistoty a obnovit lesk stříbra. Stačí trochu čističe nastříkat na jemný hadřík a jím poté třít stříbrný předmět, který potřebujte vyčistit. Dejte si pouze pozor při čistění starožitného stříbra, které může být křehké, a mohli byste ho tak přílišným tlakem poničit.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]