Nepoužíváním spodních dvířek pračky si uživatelé zadělávají na problém, který se může vyskytnout v jakékoliv domácnosti

Fotografie: J. / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Aby pračka fungovala co nejdéle, je třeba ji pravidelně čistit a provádět na ní další udržovací práce. Zanedbání by totiž mohlo mít fatální následky.

Život bez pračky už si snad ani není možné představit. Díky této mašince může být špinavé prádlo opět dokonale čisté a voňavé. Přestože je na trhu nepřeberné množství druhů tohoto spotřebiče, základní funkce se u jednotlivých praček neliší. Pokud jste dosud nevěděli, k čemu slouží malá dvířka na přední straně pračky, nejspíš vás to překvapí. Rozhodně je nejvyšší čas začít tuto funkci používat.

K čemu jsou malá dvířka na pračce

Těmito dvířky se možná dostanete ke ztracenému pokladu. Po jejich otevření totiž narazíte na sifon pračky, kde se mohou ukrývat ztracené ponožky, mince nebo další předměty, jež se při praní mohly ztratit. Díky sifonu se malé předměty nedostanou do hlavního odtoku a nehrozí, že by ho zacpaly. Pokud si všimnete, že vaše pračka špatně vypouští vodu nebo postrádáte ponožku, měli byste sifon zkontrolovat a v případě potřeby vyčistit.

Jak sifon pračky vyčistit

Jakmile objevíte malá dvířka, stačí je jednoduše otevřít směrem k sobě. Pokud se vám to nepodaří, pomozte si šroubovákem. Za otevřenými dvířky se ukrývá víčko k sifonu. Pod sifon umístěte nějakou nádobu pro případ, že by z něj vytekla voda, a proti směru hodinových ručiček víčko odšroubujte.

Jakmile máte víčko sifonu odmontované, dostanete se k filtru. Ten vyjměte a pořádně s ním zatřepejte tak, abyste se zbavili všeho, co v něm mohlo uvíznout. Následně filtr opláchněte a vraťte na původní místo. Sifon byste měli čistit pravidelně, aby nedocházelo k zanesení filtru a jeho nevratnému poškození.

otevřená pračka
Fotografie: Pixabay

Jak prodloužit životnost pračky

Aby vám pračka co nejdéle sloužila, měli byste se vyhnout některým věcem. Jednou z nich je vyvarovat se používání velkého množství pracího prostředku. To totiž vytváří více pěny, jež může vést ke vzniku plísní. Dále prádlo z pračky vyjměte ihned po skončení pracího cyklu. I mokré prádlo uvnitř pračky vytváří ideální prostředí pro plísně.

Vyvarujte se i zbytečně velkému množství aviváže a udržujte gumové těsnění pračky vždy čisté. Po každém praní toto těsnění vysušte a otřete od případných nečistot. Ty mohou v gumovém těsnění zahnívat a způsobovat nepříjemný zápach. V neposlední řadě nezapomeňte nechávat dvířka pračky vždy pootevřená, aby mohl uvnitř cirkulovat vzduch.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]