Kalendář pěstování jahod: Efektivní celoroční péče zajistí bohatou úrodu

Fotografie: Freepik

Pěstování jahod není nikterak náročné, ovšem je jim potřeba věnovat pozornost během celého roku. V jednotlivých měsících vás čekají různé úkony.

Chcete mít plný záhon velkých, sladkých a zdravých červených jahod? No, kdo by nechtěl. A tak zkuste k jahodám přistupovat s patřičnou péčí. Nové jahodníky můžete vysazovat na jaře, nejlépe koncem března a počátkem dubna. Jestliže máte předpěstované sazeničky v květináčích, můžete je vysadit dříve i později. Druhým vhodným obdobím k výsadbě je polovina září až půlka října.

Odrůdy a pěstování jahod

Bude záležet na vás, jaké odrůdy si k pěstování vyberete. Existují jahodníky jednouplodící a stáleplodící. Jednouplodící jahody dají svou úrodu pouze jednou v létě, tím jejich plodnost v daném roce končí. Plody jsou ovšem daleko větší než u odrůd stáleplodících. Ty vytvářejí mnohdy už od konce května až téměř do zámrazu spoustu drobnějších jahod. Vykvetou, odplodí a cyklus se opakuje. Možná je vhodné, abyste zvolili oba druhy. Ty velké na základní sklizeň, drobnější si mohou děti průběžně otrhávat na zahradě celé prázdniny.

Většina jahod po úrodě začíná vytvářet šlahouny, tedy dlouhé výhonky, které začnou na různých místech na záhoně zakořeňovat. Jsou dvě možnosti, jak s nimi naložit. Pokud potřebujete nové sazenice, několik takových výhonů nechte. Zakoření, povyrostou a vy pak budete mít svoji vlastní sadbu. Jestliže však ještě očekáváte další úrodu, šlahouny musíte bez kompromisu odstříhat, radí web RHS. Vysaďte si je třeba někam jinam, ale u hlavní rostliny je nenechávejte. Jahodník by je začal vyživovat na úkor plodů.

Únor je ideální čas na předpěstování sazenic. Na okně se zadaří i ředkvičkám a brokolici

Březen, duben

Vysazujte jahodníky do dobře prokypřené a od podzimu prohnojené půdy, a to ve sponech asi 40 x 40 cm. Počítejte s tím, že se keříky rozrostou, při menších sponech by si překážely. Pokud jste půdu nevyhnojili organickými hnojivy na podzim, teď už to nedělejte. Až se sazenice ujmou (asi za měsíc), můžete půdu kolem nich posypat menší dávkou Cereritu určeného přímo pro jahody (potřebují mírně kyselou zem).

Listů je příliš mnoho, plody nemají dost slunce
Fotografie: Freepik

Jestliže už máte založený záhon z předchozích let, půdu odplevelte a prokypřete. Přidejte výše jmenované hnojivo či jiný přípravek s obsahem draslíku a fosforu. Pokud mají keříčky suché listy, odstraňte je.

Květen a červen

Sledujte možný výskyt škůdců, podložte nezralé plody, aby na zemi nehnily, zalévejte. Vhodné je sezonní mulčování. V červnu hlavní sklizeň jahod začíná, některé jednouplodící odrůdy dozrávají na přelomu června a července. Narostly-li příliš velké listy a také ve velkém počtu, trochu je zredukujte, aby plody měly dostatek slunce. Mezi sklizní rostliny zalévejte a odplevelujte, tak pěstování jahod nejvíc podpoříte.

Červenec, srpen

Po první sklizni jahod stáleplodících odstříhejte stonky, co zbyly po jahodách, a také nadbytečné a suché listy, doporučuje web Deccoria. Nenechávejte na keřících nic, co by bránilo výživě dalších plodů. Na konci srpna či počátku září odstříhejte většinu listů z jahod, které plodí jednou. Jahodníky ještě přes podzim trochu dorostou, ale nevysílí se tolik, jako kdyby vyživovaly celý keřík. Dejte pozor, abyste nepoškodili srdíčka.

Skvělá úroda jahod
Fotografie: Freepik

Září, říjen

Ještě stále sklízíte drobnější plody ze stáleplodících jahodníků, stříháte výhony a odstraňujete poškozené či nadbytečné listy. Můžete odstranit starý mulč. V tomto období se do již připravených záhonů vysazují nové sazenice. Pokud teprve budete zakládat záhon, nezapomeňte na kompost nebo statková hnojiva. Sázet do takového záhonu však budete až na jaře, až se hnoje rozloží.

Listopad, prosinec

V chladnějších regionech byste měli jahodníky před zimou přikrýt chvojím, píše web Zahrádkářem. Pokud je suchá zima bez deště a sněhu, bylo by vhodné jahodníky alespoň dvakrát během zimního období zalít. Jak vidíte, při pěstování jahod máte volno jen v lednu a únoru. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak můžete ochránit úrodu jahod před plísní.

Zdroje: RHS, Deccoria, Zahrádkářem

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*