Díky tomuto triku šéfkuchařů nenasáknou karbanátky maso při smažení téměř žádný tuk

Fotografie: Pixabay

Mleté maso je znamenité v tom, že je rychle připraveno a je vhodné pro malé děti či seniory. A co je nejlepší, bývá uvnitř šťavnatější.

V případě dětí a seniorů totiž mohou nastat potíže se zuby kupříkladu při kousání řízku z kotlety nebo třeba z krkovice. Mleté maso také často kořeníte, takže je tu ještě chuť navíc. Jeden problém při zpracování mletého masa by tu však byl. A to při smažení – mleté maso totiž nasaje značné množství tuku. Pokud chcete dát smažit do tuku mleté kuličky nebo placičky jen ze samotného masa, které jste spojili vajíčky, nebývá to tak hrozné. Ovšem když k propojení mleté masové hmoty použijete mouku nebo strouhanku, tak ty dokáží vypít při smažení tuku hodně.

Jak zamezit nasávání tuku do mletého masa

Aby mleté maso při smažení nenasávalo tuk víc než v nezbytné míře, je důležité dodržet několik zásadních kroků. Především je třeba maso správně připravit. Jednak by mělo být chlazené, což pomáhá udržet tuk na povrchu a zabraňuje jeho absorbování. Dále je správné maso před smažením osolit, protože sůl přispívá k tomu, aby se bílkoviny v mase zpevnily. Tím se absorpce tuku také snižuje. Při samotném smažení je nutné, abyste měli tuk dostatečně rozpálený. Maso se okamžitě zatáhne a tuk neabsorbuje.

Správnou teplotu tuku na pánvi si ověříte pomocí suché vařečky nebo kolečka mrkve – když je do tuku vložíte, ten by měl začít okamžitě bublat. Tehdy je dostatečně rozpálený. Maso připravujte prudce a krátce, pokud možno z obou stran. Kdybyste připravovali na pánvi mleté jen tak volně, třeba na cibulce, bude lepší, když z něj tuk po prosmažení přelijete přes cedník nebo větší síto, radí web DesateroTváříOsobnosti.

Pomocí této geniální finty dokážou šéfkuchaři rozmrazit maso v rekordním čase

Mleté maso připravte na grilu nebo v troubě - zbavíte se tak tuku
Fotografie: Freepik

Po usmažení nechte maso ještě okapat na papírových ubrouscích. Ty dokáží přebytečný tuk odsát. Je ovšem také důležité, na čem vlastně smažíte. Rafinovaný olej nebo ghí jsou vhodné, odolávají dobře vysokým teplotám a k nasakování do masa nejsou tak náchylné. Dodržením uvedených pokynů si můžete zajistit chutnější, ale hlavně zdravější pokrm. Na webu Smakosze doporučují do směsi mletého masa přidat jeden jemně nastrouhaný brambor. Ten by měl zabránit nasávání přepáleného tuku do pokrmu. A mletý řízek nebo karbanátek zůstane uvnitř pěkně šťavnatý.

Tuk saje i smažená zelenina

Někdy si jako mletý řízek či karbanátek připravujete nejen maso, ale také zeleninu. Tu moukou nebo troškou strouhanky spojit musíte, aby se vám karbanátek na pánvi nerozdrolil. Takže riziko absorpce tuku při smažení je ještě vyšší než u masa. Možná byste měli zvážit, zda by nebylo lepší, abyste jídlo z mletého masa nebo zeleniny raději připravovali na grilu či na plechu v troubě. Tehdy do připravované směsi kápněte trošku oleje. Vyložte plech nebo pekáč pečícím papírem, nejprve pečte při 180 °C, ke konci teplotu zvyšte, aby se vytvořila kůrčička.

A kdybyste před přípravou oběda měli maso ještě moc zmrzlé, na BydlímeÚtulně si zjistíte, co udělat, abyste maso rozmrazili co nejrychleji.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*