Kávová sedlina je při vyživování rostlin užitečným pomocníkem. Její kyselost však může být i rizikem

Fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / Attribution 3.0

Kávová sedlina je skvělým pomocníkem při péči o pokojové rostliny i ty, které rostou na zahradě. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, jinak naděláte více škody než užitku.

Používání organických zbytků v domácnosti při pěstování rostlin se v poslední době těší obzvlášť velké oblibě. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak rostliny vyživit a zároveň zredukovat a využít vyprodukovaný odpad. S používáním kávové sedliny byste však měli být opatrní. Špatné zacházení a nevhodné postupy budou vašim rostlinám spíše na škodu.

Výhody používání kávové sedliny

Zbytek kávové směsi obsahuje stále velké množství cenných minerálů a dalších látek, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Dusík podporuje růst a tvorbu zelené hmoty, fosfor zodpovídá za tvorbu květů a případně i plodů. Hořčík podporuje proces fotosyntézy a draslík zodpovídá za kvalitu a růst kořenového systému i dalších částí rostlin.

Jak používat kávovou sedlinu k hnojení

Zatímco záhony na zahradě je možné kávovou sedlinou jednoduše posypat a nechat hmyz a drobné organismy směs přeměnit na výživné hnojivo, v případě pokojových rostlin je potřeba postupovat jinak. Abyste zabránili vzniku a rozmnožování plísně, je potřeba přidanou kávovou hmotu zapracovat pod povrch substrátu, kde si z ní kořeny vytáhnou vše potřebné.

Pokud chcete sedlinu využít k obohacení půdy v květináči, měli byste do něj přidat maximálně 1–2 lžičky této směsi. Tu opatrně zapracujte do nižších vrstev, abyste nepoškodili kořeny rostlin. Kávová sedlina velmi dobře zadržuje vodu, takže v dalších dnech můžete snížit množství i četnost zálivky. V ideálním případě tento způsob hnojení používejte jednou za 2–3 týdny.

Kávová sedlina, skořápky a slupky od banánu mají jedno společné. Místo koše potěší rostliny

kávová sedlina
Fotografie: Pixabay

Káva okyseluje prostředí

Kávová sedlina se skvěle hodí pro druhy rostlin, kterým vyhovuje kyselejší prostředí. Díky tomu ji lze bezpečně použít k hnojení kapradin, orchidejí, toulitky, kaktusů nebo fialek. Rostliny, jež dávají přednost zásaditému nebo neutrálnímu prostředí, přítomnost kyselého hnojiva velmi těžko snáší. To pak ovlivňuje jejich růst, vývoj, vitalitu i celkové zdraví.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]